България победи с 4:1 Черна гора в световна квалификация, играна пред по-малко от 10 хиляди зрители на стадион "Васил Левски". Успехът е сладък, тъй като "трикольорите" стигнаха до него след обрат.

Нападателят на Фиорентина Стеван Йоветич даде преднина на гостите още в 9-ата минута, но с попадения на Радостин Кишишев, Димитър Телкийски, Димитър Бербатов и Валери Домовчийски обърнахме срещата до крайното 4:1.

С прибавените три точки България събра 11 в актива си и запази дори и минималните шансове за класиране в ЮАР.http://cache.daylife.com/imageserve/07FKatT9sw0CA/610x.jpg

Световната квалификация започна с минута мълчание в памет на загиналите наши сънародници в Охридското езеро.

Избраниците на Станимир Стоилов изнесоха слабо първо полувреме, но след почивката дадоха всичко от себе си, достигайки до убедителната победа. Ключова роля за успеха изигра Димитър Бербатов, който се отчете не само с попадение, но и с три асистенции.

Още в 9-ата минута трибуните на "Васил Левски" затихнаха. Младата звезда на Черна гора и Фиорентина Стеван Йоветич наказа Димитър Иванков със силен изстрел от над 20 метра, след като бе изпуснат от бранителите ни. В този мач Мъри заложи на двойката централни защитници Кирил Котев и Илиян Стоянов. Двамата се отчетоха с няколко грешки, а Котев бе заменен от Телкийски на почивката.

Гостите от Черна гора пропиляха изгодни положения за гол през първото полувреме, а "трикольорите" се прибраха щастливи в съблекалнята, след като Радостин Кишишев изравни в продължението. Тинката получи топката от Бербатов и вкара първото си попадение за България.http://cache.daylife.com/imageserve/08vo1Op40p6Vn/610x.jpg

Избраниците на Станимир Стоилов започнаха вихрено второто попадение, а резервата Димитър Телкийски вкара за 2:1 малко след подновяването на играта. В 49-ата минута Бербатов проби по лявото крило, преодоля двама бранители на Черна гора, пусна топката успоредно на голлинията и Мечо я засече в мрежата на Полексич. Секунди по-рано нападателят на Манчестър Юнайтед изпусна да вкара. Попадение на Митко бе отменено заради засада в 66-ата минута.

В 84-ата Бербо бе повален от Иван Фатич в наказателното поле на Черна гора и последва дузпа, която Митко реализира - 3:1.

Резервата Валери Домовчийски оформи крайното 4:1 в първата от четирите минути продължение на двубоя. Нападателят на Херта получи добър пас от Бербатов и от точката на дузпата хладнокръвно реализира. Това бе първо попадение за Домовчийски с екипа на "А" тима. В сряда селекцията на Станимир Стоилов гостува в Торино на Италия в друг ключов двубой за класирането ни на световното първенство в ЮАР. /БЛИЦ

4:1 Валери Домовчийски (90+1)

БЪЛГАРИЯ: 1.Димитър Иванков, 14.Станислав Манолев, 5.Кирил Котев (46-18.Димитър Телкийски), 3.Илиян Стоянов, 2.Радостин Кишишев, 6.Станислав Ангелов, 8.Чавдар Янков, 10.Стилиян Петров, 17.Мартин Петров (75-7.Благой Георгиев), 9.Димитър Бербатов, 15.Димитър Рангелов (82-13.Валери Домовчийски)
Резерви: 12.Георги Петков, 4.Веселин Минев, 7.Благой Георгиев, 16.Иван Стоянов, 18.Димитър Телкийски, 11.Валери Божинов, 13.Валери Домовчийски

ЧЕРНА ГОРА: 1.Вукашин Полексич, 4.Саво Павичевич, 2.Миодраг Джудович, 3.Марко Баша (73-17.Иван Фатич), 16.Лука Пейович, 7.Симон Вукчевич, 15.Милорад Пекович (69-9.Mирко Вучинич), 18.Никола Дринчич, 5.Владимир Божович (55-11.Бранко Бошкович), 8.Стеван Йоветич, 14.Деян Дамянович
Резерви: 12.Младен Божович, 17.Иван Фатич, 13.Митар Новакович, 6.Младен Касчелан, 10.Андрия Делибашич, 11.Бранко Бошкович, 9.Мирко Вучинич