ЦСКА сътвори поредното си европейско чудо, след като отстрани руския гранд Динамо (Москва) и се класира за груповата фаза на турнира Лига Европа. “Червените” обърнаха руснаците от 0:1 до 2:1 на стадиона в Химки. Победните попадения за ЦСКА вкараха Спас Делев и Иван Иванов. Първият двубой в София преди седмица завърши 0:0.

През целия мач “червените” не спряха да атакуват и изнесоха един от най-силните си мачове в Европа през последните няколко години. Треньорът Любо Пенев започна с доста офанзивна тактика, като в предни позиции действаха Спас Делев и Маркиньос, а по крилата им помагаха Данчо Тодоров и Иван Стоянов.

Още през първите минути на двубоя домакините започнаха да бъркат в защита и нашите имаха няколко положения. След доброто начало обаче Динамо (Москва) поведе обратно на всякаква логика. Виданов не бе в зоната си отдясно, Комбаров бе там, центрира покрай Иван Иванов в наказателното поле, където оставен непокрит бе Александър Кержаков и нападателят прониза Караджов за 1:0.

ЦСКА не се стъписа и продължи да играе много офанзивно и логично само четири минути след това стигна до изравнителен гол. Данчо Тодоров напредна отдясно и центрира перфектно в наказателното поле, където най-нисичкият в състава на “червените” Спас Делев с прекрасен плонж прати топката във вратата на Габулов за 1:1.

В 19-ата минута Иван Стоянов навлезе в наказателното поле сам срещу противник, но не го финтира, а падна и атаката пропадна. В 30-ата минута Спас Делев напредна отляво, центрира в наказателното поле, където леко вдясно сам бе Данчо Тодоров, но халфът на ЦСКА с шпагат се опита да стигне до топката, за да стреля, но я прати в аут. В 36-ата минута бе една от малкото атаки за домакините, при която вратарят на “армейците” Иван Караджов се намеси прекрасно. Кирил Комбаров стреля от малък ъгъл в наказателното поле на “червените”, но Караджов се разтегна и изби в корнер.

През второто полувреме натискът и перфектната игра на ЦСКА продължи и по нищо не личеше, че българите са гости. В първите минути на втората част домакините понатиснаха, но само влезлият като резерва Димидко стреля с глава, но топката мина на сантиметри над вратата. В 54-ата минута немският съдия Михаел Вайнер спести чиста дузпа за Динамо (Москва), след като Павел Виданов повали в наказателното поле Кирил Комбаров. В 55-ата минута ЦСКА стигна до втори гол, който реши мача и показа за пореден път, че “червените”, водени от Любо Пенев могат да пишат европейска история. Иван Стоянов започна атака отляво, центрира в наказателното поле, където Иван Иванов се извиси над всички и забоде топката в долния ляв ъгъл на вратата на Динамо (Москва) за 2:1. След попадението се заредиха пропуски пред вратата на домакините.

В 60-ата минута Спас Делев направи уникален пропуск, след като навлезе отдясно в наказателното поле, но би в ръцете на Габулов. Девет минути по-късно последва ново положение за гостите от София. Минев напредна отдясно, подаде на Данчо Тодоров, който бе сам в наказателното поле, но с гръб към вратата, обърна се, но се забави и прати топката леко в ръцете на стража Габулов. В 80-ата минута влезлият като резерва Коста Янев бомбардира вратата на Динамо, но Габулов изби, а само две минути след това и Мороз със страхотен шут затрудни руския страж. До края на двубоя Любо Пенев пусна юношата Благо Пасков, а ЦСКА не изпадна в глуха защита и закономерно стигна до победата и класирането в групите на Лига Европа./БЛИЦ