Американците бяха облагодетелствани и от успеха на Бразилия над Италия с 3:0, който доведе до въртележка, която помогна на САЩ от последен да стане втори. Египтяните бяха много по-близо до полуфинала преди началото на мача, тъй като дори и равенство можеше да се окаже достатъчно за продължаването им напред. Въпреки това още в 22-ата минута САЩ взе преднина, след като Алтидор центрира от ляво, там вратарят Ал-Хадари не се намеси добре и Дейвис мушна топката във вратата. Това като че ли обърка плановете на африканците, които така и не можеха да намерят своя ритъм. През втората част САЩ продължи да доминира и в 64-ата минута след нова атака от ляво, този път Демпси центрира хубаво и там Брадли засече кълбото за 2:0. В 72-ата минута пък самият Демпси получи хубаво центриране от дясно и с плонж оформи класическото 3:0 в полза на САЩ, което се оказа безценно за продължаването на отбора напред в турнира. Тази победа изравни точките в групата между САЩ, Египет и Италия по 3, но с по-добра голова разлика американците получиха правото да срещнат Испания на полуфинала в надпреварата.

Египет: Ал-Хадари, Ел-Махамади, Сайед, Гомаа, Фатхи (Ахмед 57), Абд-Рабу, Еид (Хасан 50), Шавки, Фараг, Абдел-Гани (Абу Грейша 62), Абутрика

САЩ: Гузан, Борнщайн, Онйеву, Де Мерит, Спектър, Демпси, Кларк, Дейвис (Кейси 82), Брадли, Алтидор (Филхабер 69). /БЛИЦ