Националният отбор на България по футбол за девойки до 19 години отстъпи на абсолютния фаворит и еврошампион от 2014 година Холандия с 0:6 в първата си среща от квалификациите за Евро 2017.

Страната ни е домакин на двубоите от Група 10, в която са още Молдова и Турция. Срещите се провеждат в Албена и Балчик.

Холандките наложиха натиск от началото на двубоя на стадион „Албена 1”, но вратарката на Спартак (Варна) Дияна Дечева демонстрира качествата  си и не допусна гол. В 27-ата минута националките бяха ощетени след незачетен редовен гол, информират от БФС. "Лъвиците" организираха добра атака, при която Тея Пенкова стреля, топката се отби в горната греда и премина голлинията, но съдийката Кнарик Григорян не зачете попадението.

Тази ситуация оказа влияние на развоя на срещата, като малко след това гостите откриха резултата чрез Надин Нордам, която реализира хеттрик до 38-ата минута.

В 41-ата минута Тея Пенкова отново се озова на добра позиция и опита да прехвърли вратарката Коп, но топката излезе в аут. До края на полувремето Ашли Верден добави още един гол за гостите.

През втората част Куинти Сабайо и Кейли Де Сандерс оформиха крайния резултат с попадения в 82-та и 86-та минути.

„Доволна съм от старанието и усилията, които момичетата демонстрираха срещу класния отбор на Холандия. Те се раздадоха максимално и изпълниха тактическите указания. Сега е важно да се възстановят за следващия двубой срещу Турция”, заяви селекционерът Силвия Радойска.

В другата среща от групата Турция надигра Молдова с 1:0 в Балчик.

Следващият мач на България е срещу Турция в петък от 14:00 часа на стадион „Албена 1“ в Албена. В другата среща от групата Холандия се изправя срещу Молдова от 14:00 часа на стадион „Балчик“ в Балчик.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 0:6
0:1 Нордам (32), 0:2 Нордам (35), 0:3 Нордам (38), 0:4 Верден (45+2), 0:5 Сабайо (82), Де Сандерс (86)

България: 1. Дияна Дечева, 6. Боряна Минкова (52- Румяна Новакова), 17. Диана – Михаела Атанасова, 2.Габриела Иванова, 7. Ивет Василева, 8. Десислава Димитрова, 9. Лора Петрова – к., 21. Юлиана Александрова, 4. Габриела Янева (81- Милена Андреева), 13. Леонора Желева, 19. Тея Пенкова (72-Ивона Манолова)
Селекционер: Силвия Радойска

Холандия: 1. Коп, 3. Де Сандерс – к., 5. Алтелаар, 4. Тен Вестенейнд, 12. Ватерхам, 8. Ван Деурсен (71-Ван Дер Плас), 6. Ван Шонхоовен, 10. Нордам, 11. Верден, 7. Янсен (46- Кентон), 9. Доеярен (62-Сабайо)
Селекционер: Джесика Торни

Стадион: „Албена 1“, Албена
Съдия: Кнарик Григорян (Армения)
Жълти картони: Десислава Димитрова (България)