Новият сезон в НХЛ започна с рекорд. Новобранецът Остън Матюс, който беше избран под № 1 в драфта през лятото, дебютира с четири попадения. 19-годишният нападател вкара и четирите гола за Торонто Мейпъл Лийфс при загубата с 4:5 след продължение като гост на Отава Сенатърс.

Така Матюс стана първият новобранец в историята на НХЛ, вкарал 4 попадения в дебюта си. Четирима играчи са постигали хеттрик в първия си мач – Алекс Смарт (1943), Реал Клутие (1979), Фабиан Брустрьом (1998) и Дерек Степан (2010).

Усилията на Остън Матюс в атака бяха провалени от слабото представяне на защитата на „кленовите листа“. Боби Райън, Ерик Карлсон и Дерик Брасард наваксваха изоставането на Ойлърс в мача до третия гол на новобранеца. След четвъртото попадение на Матюс последва изравнителен гол на Кайл Търис в седмата минута на третата част. Търис вкара и победния гол за Отава само 37 секунди след началото на продължението.

Дясното крило Владимир Тарасенко се отличи с два гола и асистенция за Сейнт Луис Блус при успеха с 5:2 над Чикаго Блекхоукс. Кевин Шатънкърк и Пол Щастни добавиха по едно попадение и две асистенции за успеха.

Сан Хосе Шаркс спечели калифорнийското дерби с Лос Анджелис Кингс с 2:1 след обрат. Защитникът Брент Бърнс вкара победния гол в началото на третия период.

Във втория канадски сблъсък в първия ден на сезона в НХЛ Едмънтън Ойлърс се наложи със 7:4 над Калгари Флеймс. Капитанът на Ойлърс Конър Макдейвид вкара два гола и направи една асистенция за успеха.