България загуби с 0:3 гостуването си на Швеция в среща от група "А" на световните квалификации, която се игра на "Френдс Арена" в Стокхолм. С два гола в края на първата част и един в началото на втората, скандинавците ни отнесоха за седми пореден път. Нещо повече - националният ни отбор продължава да няма гол срещу "тре конур" от 1993 година, когато завършваме 1:1 (б.р.: Христо Стоичков се разписва от дузпа).

Оле Тойвонен откри в 39-ата минута, а само шест по-късно Хийемарк удвои. В 58-ата минута Виктор Линдельоф вкара първия си гол с националната фланелка, с което оформи крайния резултат.

Домакините взеха инициативата в самото начало на мача. Още в 7-ата минута Ола Тойвонен беше близо до гола, но ударът му с глава беше спасен с вещина от Владислав Стоянов.

Швeдите продължиха с масираните атаки по посока българската врата, но не съумяваха да създадат чисти голови положение. В 30-ата минута Екдал проби по крилото и стреля, но Стоянов изби с крак.

Натискът на Швеция даде резултат в 39-ата минута, когато Тойвонен откри резултата. След продължително разигрване топката стигна до наказателното поле на България. Берг пусна технично към Тойвонен, който от вратарското поле прати топката във вратата на Стоянов.

Само 3 минути по-късно България стигна до чисто положение, което беше пропиляно с лекота от Ивелин Попов. Нашите организираха контраатака, след която Славчев изведе играча на Спартак (Москва) сам срещу Робин Олсен. Ударът му обаче бе неточен и топката излезе в аут.

Още в следващата атака домакините стигнаха до втори гол. Емил Крафт проби в наказателното поле и пусна към Хийемарк, който без проблеми прати топката в мрежата.

Втората част започна кошмарно за нашите, които инкасираха гол в 58-ата минута минута. Виктор Линдельоф реализира първия си гол с екипа на Швеция, след като Ола Тойвонен свали топката след центриране във вратарското поле и той непокрит засече с глава.

Минути по-късно Ивелин Попов имаше възможност да намали, но ударът от близка дистанция бе блокиран от бранител на Швеция.В 80-ата минута Берг можеше да вкара четвърти гол за домакините, но ударът му бе блокиран. Последва корнер, след който нападателят стреля с глава, но над вратата. В крайна сметка до края не паднаха повече попадения.

България заема 4-о място във временното класиране с актив от 3 точки. Франция се наложи с 1:0 при гостуването на Холандия в дербито на вечерта, а единственият гол беше дело на Пол Погба. "Петлите" вече имат 7 точки, колкото имат и шведите. Холандците са с 4, докато Беларус с 2 и Люксембург с 1.

ШВЕЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0
1:0 Тойвонен (39), 2:0 Хийемарк (45), 3:0 Линдельоф

Срещата по минути:
1 -
7 - Пропуск! Грешка в отбраната на България, след която последва центриране към Тойвонен. Нападателят стреля с глава от непосредствена близост, но Владислав Стоянов с една ръка избива.
15 - Домакините са по-дейният отбор в първите минути на среща. Атаките по посока българската врата не спират, но към момента "лъвовете" се справят с набезите.
23 -  Грешка в халфовата линия, неразчетено връщане на Костадинов, Божиков се представи стабилно и изчисти пред Маркус Берг в пеналта.
35 - Нова отлична атака за домакините, след разиграването Хилйемарк остава очи в очи с Владо Стоянов, и Божиков успя в последния момент да избие.
39 -  Гол за Швеция! Форсбург намери Берг на българското наказателно поле, той отклони към Тойвонен, който от близка дистанция не остави шансове на Стоянов.
42 - Невероятен пропуск на Ивелин Попов. Нападателят беше изведен сам срещу противниковия страж, но стреля в аут.
45 -  Гол за Швеция! Крафт нахлу в наказателното поле, стигна почти до аутлинията и подаде към Хилемарк, който бе оставен сам, и с удар от движение не остави шанс на Стоянов.
45+1 - Край на първото полувреме!
----------------------------------------------
46 - Начало на втората част!
58 -  Гол за Швеция! Поредна безумна грешка в българската отбрана и Линдельоф от близка дистанция прави резултата класически!
68 - Швеция организира бърза атака и Хийемарк стреля по земя, но Стоянов улови.
68 - Пропуск! Защитниците на Швеция сбъркаха при центриране в собственото им наказателно поле. Топката попадна в Попов, който първо не успя да я уцели, а впоследствие стреля в тялото на бранител.
81 - Пропуск! ​След центриране от корнер Тойвонен отклони с глава към Берг, който също с глава отправи удар, но над вратата.
86 - Пропуск! Думарс отправи удар по земя, но Стоянов успя да спаси.
90+3 - Край на мача! Швеция - България 3:0!!!

Резултат с изображение за sweden footballШвеция: 1. Робин Олсен, 16. Емил Крафт, 3. Виктор Линдельоф , 4. Андреас Гранквист jalt.jpg, 5 Мартин Олсен (63smqna.jpgАугустинсон), 21. Джими Дурмаз, 15. Оскар Хийемарк , 8. Албин Екдал, 10. Емил Форсберг, (74smqna.jpgВенд) 9. Маркус Берг (85smqna.jpgГуидети), 20. Ула Тойвонен
Резерви: 12. Карл-Йохан Йонсон, 23. Патрик Карлгрен, 2. Микаел Лустиг, 6. Лудвиг Аугустинсон, 7. Маркус Роден, 11. Джон Гуидети, 13. Виктор Клаесон, 14. Понтус Янсон, 17. Оскар Венд, 18. Филип Хеландер, 19. Александър Франсон, 22. Кристофер Ниман
Селекционер: Ян Андерсон

Резултат с изображение за bulgarian footballБългария: 23. Владислав Стоянов, 2. Страхил Попов, 3. Александър Александров jalt.jpg, 4. Васил Божиков, 6. Симеон Славчев (89smqna.jpgРайнов), 9. Георги Костадинов(54smqna.jpgМ. Александров), 10. Ивелин Попов, 13. Антон Недялков, 17. Георги Миланов, 18. Ивайло Чочев (72smqna.jpgМарселиньо), 21. Светослав Дяков (к)
Резерви: 1. Божидар Митрев, 12. Благой Макенджиев, 5. Божидар Чорбаджийски, 7. Михаил Александров, 8. Димитър Рангелов, 11. Марселиньо, 14. Димитър Пиргов, 15. Мартин Райнов, 16. Андрей Гълъбинов, 19. Александър Тонев, 20. Живко Миланов, 22. Тодор Неделев
Селекционер: Петър Хубчев

Съдия: Майкъл Оливър (Анг)

Жълти картони: Гранквист (Швеция); Ал. Александров (България)