Левски измъкна нулево равенство при гостуването на Марибор в първата среща от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Избраниците на Люпко Петрович се представиха задоволително на стадион "Людски врът" и не загубиха, въпреки че домакините бяха считани за фаворит преди мача. В тежкото гостуване в Марибор българите се радваха на солидна подкрепа от малко повече от хиляда фенове.

В края на двубоя "сините", които днес бяха с резервния жълт екип, дори можеха да стигнат до победата, но пропуски направиха резервата Бабатунде Адениджи и Георги Костадинов.

Веднъж пък гредата спаси Левски. В 82-ата минута голмайсторът на Марибор Маркос Таварес засече с глава центрираната топка, изпращайки я в напречната греда. В заключителните минути "сините" доминираха и дори се стигна до ситуация, в която публиката на домакините освиркваше своите футболисти.

Сред титулярите на Марибор личеше добре познатият у нас Миливое Новакович, който направи име с екипа на Литекс. Дори на 37 години, той продължава да играе успешно и на няколко пъти тази вечер тормозеше бранителите на Левски.

През по-голямата част от срещата двата отбора играха предпазливо, спазвайки стриктно тактическите указания на Люпко Петрович и Дарко Миланич. След неубедителното представяне през първото полувреме, наставникът на Марибор потърси промяна и още в началото на втората част извърши две смени, но без резултат. Петрович пък в 71-ата минута изкара Венци Христов и пусна Бабатунде Адениджи, който значително освежи българската атака. В 78-ата именно Тигура пропиля най-чистото положение за Левски до този момент. Адениджи нахлу на скорост отляво в наказателното поле на Марибор и стреля по диагонал, но Ясмин Ханданович спаси. Последва гредата на Таварес в 82-ата минута, а в добавеното време и пропускът на Георги Костадинов, който можеше да вкара така ценното попадение за Левски на чужд терен. Франсис Нар центрира към точката на дузпата, откъдето Мечката отклони към десния ъгъл и буквално сантиметри го разделиха от гола.

Крайният победител ще се определи след седмица в София. Реваншът на "Герена" е на 21 юли от 20:00 часа.

МАРИБОР - ЛЕВСКИ 0:0

Двубоят по минути:
2 - Миливое Новакович напредна отляво и нахлу в наказателното поле на Левски, където Димитър Пиргов го блокира и изчисти в корнер.
13 - Първи удар към вратата на Марибор. Де Нойер стреля от около 35 метра, но високо в аут.
21 - Хотич обстрелва Йоргачевич, топката преминава близо покрай гредата.
26 - Новакович фаулира Георги Костадинов, румънският съдия отсъжда нарушение, което предизвика гняв в опитния словенския нападател.
35 - Сулер върна лошо към вратаря Ханданович, Венци Христов опита да догони топката, но стражът на домакините успя да достигне първи и да я изчисти.
45 - Най-добрата атака на Левски до момента. Франсис Нар беше изведен отляво в наказателното поле на Марибор, но реши да стреля право в Ханданович, вместо да подаде на Венци Христов, който очакваше да получи топката, след което се подразни на съотборника си.
45+2 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Треньорът на Марибор Дарко Миланич извършва две смени.
65 - Жълт картон за Йоргачевич за бавене на играта.
68 - Таварес напредна към вратата на Левски, отправи удар по земя, Йоргачевич улови.
78 - ОПАСНО! Най-чистото положение за Левски до момента. Адениджи нахлу на скорост отляво в наказателното поле на Марибор и стреля по диагонал, Ханданович спаси.
81 - Нова възможност за Адениджи след хитро подаване на Аниете, но нападателят не успява да нанесе точен удар.
82 - ГРЕДА! Хотич центрира от корнер, Таварес засече с глава, за късмет на Левски право в напречната греда.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+3 - ОПАСНО! Левски за малко да вкара така ценния гол на чужд терен. Нар центрира към точката на дузпата, откъдето Георги Костадинов отклони към десния ъгъл и буквално сантиметри го разделиха от попадението.
90+4 - Край на мача. Марибор и Левски завършиха 0:0.

МАРИБОР: 33.Ясмин Ханданович, 3.Ерик Янза, 4.Марко Шулер, 44.Денис Шме, 2.Адис Ходжич, 24.Марван Кабха, 5.Блаж Връховец (46  smqna.jpg 22.Даре Вършич), 8.Синтайеху Салалич (46 smqna.jpg 20.Грегор Байде), 10.Дино Хотич, 9.Маркос Таварес, 11.Миливое Новакович (75  smqna.jpg 14.Съни Омореджи)
Резерви: 69.Матко Обрадович, 28.Митя Вилер, 70.Алеш Мертел, 22.Даре Вършич, 6.Алекс Пихлер, 14.Съни Омореджи, 20.Грегор Байде
Треньор: Дарко Миланич

ЛЕВСКИ: 29.Боян Йоргачевич jalt.jpg , 14.Веселин Минев, 5.Сашо Александров, 3.Димитър Пиргов, 25.Александър Александров, 70.Георги Костадинов jalt.jpg , 8.Джереми де Нойер, 7.Франсис Нар, 15.Роман Прохазка, 20.Антонио Аниете (85  smqna.jpg 4.Мики Орачев), 91.Венцислав Христов jalt.jpg (71  smqna.jpg 17.Бабатунде Адениджи)
Резерви: 21.Иван Чворович, 4.Мики Орачев, 23.Симон Сандберг, 6.Ивайло Найденов, 12.Божидар Краев, 99.Станислав Иванов, 17.Бабатунде Адениджи
Треньор: Люпко Петрович