Барселона стана шампион на Европа, след като на финала на Шампионската лига надигра Манчестър Юнайтед с 2:0. Головете за каталунците реализираха Самуел Ето`о и Лионел Меси. Българинът Димитър Бербатов се появи като резерва в състава на "червените дяволи" в 66-ата минута, но не успя да помогне на тима си. Така Бербо загуби втори финал в Шампионската лига, а Барса завоюва трета европейска купа. Каталунците направиха и требъл този сезон, след като вече станаха шампиони и взеха купата на Испания.

^http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/55/fullj.8861345854d4b397956e104a4cbfd57d/8861345854d4b397956e104a4cbfd57d-getty-86152763jm051_barcelona_v_m.jpg^Още във 2-ата минута на мача опасен удар на Кристиано Роналдо от пряк свободен удар бе отразен с вещина от стража на Барселона Виктор Валдес, а след това добавката на Парк Джи Сунг не бе достатъчно точна и топката излезе в аут. След още 7 минути игра пак португалската звезда на Юнайтед отправи удар от ъгъла на наказателното поле с левия крак, но отново бе неточен. 60 секунди по-късно феновете на Барса изпаднаха в екстаз, тъй като при първата си атака "каталунците" вкараха гол чрез камерунския нападател Самуел Ето*о. Той получи топката от Шави на ъгъла на наказателното поле, след което проби самостоятелно и от малък ъгъл прати топката в мрежата зад Ван дер Саар, който не бе покрил добре близкия ъгъл на вратата си и резултатът бе открит – 1:0.

^http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/05/fullj.aac7b45986869978961db6c708d0cd59/aac7b45986869978961db6c708d0cd59-getty-fbl-eur-c1-final-esp-eng-barcelona-manutd.jpg^И след гола испанският шампион продължи да владее инициативата, докато Манчестър Юнайтед търсеше фалове в близост до наказателното поле на противника. В 16-ата минута “червените дяволи” получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар на границата на наказателното поле след нарушение на Пике срещу Роналдо. За фаула бранителят получи жълт картон. Райън Гигс стреля, но топката премина на метър над напречната греда на вратата. В 23-ата минута след центриране от корнер Кристиано Роналдо опита удар с глава, но прати топката над напречната греда. След още 4 минути игра страхотен удар на Шави от пряк свободен удар излезе в аут.

^http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/16/fullj.877810288a42306e3f9fd633ea2a6a88/877810288a42306e3f9fd633ea2a6a88-getty-fbl-eur-c1-final-esp-eng-barcelona-manutd.jpg^В самия край на първото полувреме страхотен пробив направи Лионел Меси, който нахлу отляво, след което отправи удар от малък ъгъл и затрудни максимално Ван дер Сар. Холандският страж не можа да улови кълбото и се наложи бранителите пред него да изчистват. В дадената минута продължение на първата част Инисета се опита да изведе Анри, който обаче не можа да отправи удар и Ван дер Сар улови топката.

След почивката мениджърът на “червените дяволи” Алекс Фъргюсън вкара в игра още двама нападатели в лицето на Карлос Тевес и Димитър Бербатов, който имаше втора възможност (през 2002 година Бербо игра финал с Байер Леверкузен, който прибра “калъфката” след загуба от Реал Мадрид) да стане вторият българин, който печели Шампионската лига, но късметът тази вечер просто не бе на страната на миналогодишния носител на трофея.

^http://cache.daylife.com/imageserve/0gfE8H713wc5p/610x.jpg^В 49-ата минута Тиери Анри бе изведен чудесно от Иниеста по лявото крило, след което нахлу в наказателното поле и финтира бранител на "червените дяволи", преди да отправи удар, който обаче бе отразен с вещина от Ван дер Саар. Минутка по-късно Барселона получи правото да изпълни пряк свободен удар на около 18 метра от вратата на Юнайтед. Шави стреля опасно, но неговият изстрел срещна лявата греда на стража на англичаните. При следващата атака на "каталунците" пък след центриране по земя на Самуел Ето*о, Лионел Меси падна в наказателното поле на противника и поиска дузпа, която обаче не получи. Натискът на Барса се усили и Иниеста е покосен на границата на наказателното поле фронтално срещу вратата на Юнайтед, но след изпълнението на фаула не се случи нищо интересно. В 56-ата минута след центриране на Уейн Рууни, Яя Туре от Барселона не се намеси добре, но Роналдо не можа да се възползва максимално от това и топката не застраши вратата на Валдес.

^http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/a4/fullj.efffc7e347b63ba1fb5a4713d2ef7610/efffc7e347b63ba1fb5a4713d2ef7610-getty-86152763jm143_barcelona_v_m.jpg^В 66-ата минута Димитър Бербатов се появи в игра на мястото на южнокорееца Парк Джи Сунг. Само 4 минути по-късно обаче Барса поведе на Юнайтед с 2:0. След страхотен пас на Шави Ернандес топката попадна точно на главата на Лионел Меси и аржентинецът не му остана нищо друго освен да прати коженото кълбо в мрежата зад Ван дер Сар и да удвои преднината на "каталунците". В ответната атака Кристиано Роналдо остана очи в очи с Валдес, но пропиля чудесната възможност да намали резултата. В 73-ата минута след центриране от корнер Бербатов отправи удар, но топката излезе в аут. 60 секунди по-късно Пуйол се извиси над всички в наказателното поле на Юнайтед и с глава прати топката точно в ръцете на Ван дер Саар.

^http://cache.daylife.com/imageserve/0dOT6Z04Tm04c/610x.jpg^Десет минути преди края на мача Пол Скоулс извърши Бускетс, след което атаката продължи и се стигна до удар на Иниеста, но Ван дер Сар спаси. Впоследствие Масимо Бусака показва само жълт картон на Пол Скоулс, който се опита да счупи крака на Бускетс и заслужаваше да бъде изгонен от швейцарския арбитър. В 87-ата минута Рууни центрира от корнер, след което Димитър Бербатов отправи удар с глава, но топката премина над напречната греда и това наистина бе последната възможност за Манчестър Юнайтед в този мач. Мачът приключи след 3-минутно продължение и така Барса триумфира в Шампионската лига за трети път, като по този начин оформи и своя требъл през този сезон. “Каталунците” станаха шампиони на Испания и триумфираха и с Купата на Краля през този сезон.

Финалът на Шампионската лига по минути - ТУК!

1:0 Самуел Ето*о (10)
         2:0 Лионел Меси (70)

БАРСЕЛОНА: 1. Виктор Валдес, 3. Жерар Пике, 16.Силвиньо, 5. Карлес Пуйол, 28. Бускетс, 24.Яя Туре, 6. Шави Ернандес, 8. Андрес Иниеста (90+2 Педро Родригес), 9. Самуел Ето’о, 10. Лионел Меси, 14. Тиери Анри (72 Сейду Кейта)
Резерви: 13. Пинто, 2. Касерес, 7. Ейдур Гудьонсен, 11. Боян Къркич, 15. Сейду Кейта, 27. Макси Родригес, 46. Муниеса;
Старши треньор: Хосеп Гуардиола

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 1. Едвин Ван дер Сар, 3. Патрис Евра, 5. Рио Фърдинанд, 22.Джон О’Шей, 15. Неманя Видич, 8. Андерсон (46 Тевес), 16. Майкъл Карик, 13. Парк Джи Сунг (66 ДИМИТЪР БЕРБАТОВ), 11. Райън Гигс (75 Пол Скоулс), 7. Кристиано Роналдо, 10. Уейн Рууни
Резерви: 29. Кужчак, 9. Димитър Бербатов, 17. Нани, 18. Пол Скоулс, 21. Рафаел, 23. Джони Еванс, 32.Карлос Тевес
Мениджър: Алекс Фъргюсън