Считаният предварително за аутсайдер дебютант на европейски първенства Уелс срази прехваления от много специалисти тим на Белгия с 3:1 и се класира за полуфинал срещу Португалия на Евро 2016 във Франция. Раджа Наинголан (13) даде преднина на „червените дяволи” с бомбен шут от далечна дистанция, но Апли Уилямс (30) с глава, Хал Робсън-Кану (55) и влезлият като резерва Сам Воукс (86) с глава вкараха головете за историческия успех на „драконите”. Така Уелс продължава да пише своята приказка и да отсрамва Великобритания след отпадането на Англия и Северна Ирландия. "Драконите" са първият дебютант от 1992 година насам, който достига полуфинал на европейско първенство. Тогава това направи Швеция.

Срещата в Лил започна с натиск на белгийците, които имаха страхотна възможност да поведат в резултата още в 7-ата минута, когато направиха троен пропуск. Първо вратарят Уейн Хенеси отрази удар на Яник Ферейра Караско, след това бранител изчисти почти на голлинията при удар на Муние, а накрая и Еден Азар пропусна, след като топката рикошира в тялото на защитник и излезе в корнер.

Превъзхдоството на "червените дяволи" даде резултат в 13-ата минута. Еден Азар асистира на Раджа Наинголан, който със страхотен шут от далечна дистанция не остави никакви шансове за Хенеси и даде преднина на Белгия - 0:1. Това бе втори гол на Евро 2016 за халфа на Рома, който се разписа и срещу Швеция в груповата фаза.

Уелс се втурна в атака след гола в своята врата и бе на път да го върне в 27-ата минута. Арън Рамзи асистира чудесно на Нийл Тейлър, чийто шут от непосредствена близост бе спасен от вратаря на нелгийците Тибо Куртоа. Три минути по-късно "драконите" изравниха. След центриране от корнер Ашли Уилямс бе оставен непокрит и с глава изравни за 1:1.

В 34-ата минута Гарет Бейл се измъкна зад белгийската отбрана и шутира, но Тибо Куртоа улови топката. До края на полувремето уелсците продължиха да имат инициативата, но не стигнаха до пълен обрат в резултата.

Второто полувреме също като първото започна с по-активни действия на Белгия и в 47-ата минута след центриране отдясно Ромелу Лукаку отправи удар с глава, но покрай вратата на Хенеси. Две минути по-късно Кевин де Бройне отправи хубав удар от далечна дистанция, но топката премина на сантиметри над вратата. Еден Азар също направи пропуск секунди след това, като топката премина близо покрай вратата.

Противно на показаното на терена в първите минути след почивката Уелс направи пълен обрат в 55-ата минута. Хал Робсън-Кану получи топката от Арън Рамзуи, елиминира двама бранители и преодоля Тибо Куртоа за 2:1.След гола белгийците направиха пропуски чрез Де Бройне, шутирал слабо от пряк свободен удар и Маруан Фелайни, не уцелил вратата след удар с глава.

Четвърт час преди края на редовното време Арън Рамзи получи жълт картон, което го вади от евентуално участие на полуфинал. Четири минути по-късно и Аксел Витсел от белгийците се размина с изравнителен гол.

В 86-ата минута всичко за Белгия като че ли приключи, след като Крис Гънтър центрира отдясно, а влезлият в игра минути преди това Сам Воукс с глава направи резултата 3:1. "Червените дяволи" се хвърлиха във вихрени атаки, но едва след третия гол във вратата си. Финалният щурм на белгийците не доведе до нищо и резултатът остана непроменен. Така Уелс се класира за полуфиналите, където ще спори с Португалия за място на финала.

УЕЛС - БЕЛГИЯ 3:1
0:1 Раджа Наинголан (13), 1:1 Ашли Уилямс (30), 2:1 Хал Робсън-Кану (55), 3:1 Сам Воукс (86)

Съставите:

УЕЛС: 1.Уейн Хенеси, 5.Джеймс Честър jalt.jpg, 6.Ашли Уилямс, 4.Бен Дейвис jalt.jpg, 2.Крис Гънтър jalt.jpg, 7.Джо Алън, 16.Джо Ледли (78 smqna.jpg 8.Анди Кинг), 10.Арън Рамзи jalt.jpg (90 smqna.jpg 19.Джеймс Колинс), 3.Нийл Тейлър, 11.Гарет Бейл, 9..Хал Робсън-Кану (80 smqna.jpg 18.Сам Воукс)
Селекционер: Крис Коулман

БЕЛГИЯ: 1.Тибо Куртоа, 21.Джордан Лукаку (75 smqna.jpg 14.Дрийс Мертенс), 15.Джейсън Денайер, 2.Тоби Алдервейрелд jalt.jpg, 16.Томас Мьоние, 6.Аксел Витсел, 4.Раджа Наинголан, 10.Еден Азар, 7.Кевид де Бройне, 11.Яник Ферейра Караско (46 smqna.jpg 8.Маруан Фелайни jalt.jpg), 9.Ромелу Лукаку (83 smqna.jpg 22.Миши Батшуай)
Селекционер: Марк Вилмотс

Баланс: 13 мача, 5 победи за Уелс, 3 равенства, 5 победи за Белгия, г.р. 20:17 за Уелс