Англия допусна обрат и сензационно загуби от Исландия с 1:2 в последния от всички 1/8-финали на Евро 2016 във Франция. Уейн Рууни (4-дузпа) откри резултата, но Рагнар Сигурдсон (6) и Колбейн Сигторсон (18) направиха пълен обрат, за да продължи приказката за исландските викинги, които ще срещнат на 1/4-финалите домакина Франция при дебютното си участие на европейски финали. "Трите лъва" пък за пореден път се провалиха на голям турнир.

Очаквано Англия започна по-активно и още в първите минути отправи удар по посока на исландската врата чрез Даниел Стъридж. В 4-ата минута пък вратарят Ханес Халдорсон фаулира Рахим Стърлинг и последва дузпа, реализирана хладнокръвно от Уейн Рууни за 1:0.

Две минути по-късно след дълго изпълнение на тъч топката достигна от Рагнар Сигурдсон, който от близка дистанция изравни за 1:1.

След изравняването играчите на Рой Ходжсън отново натиснаха и бяха близо до гола в 14-ата минута, когато далечен шут на Деле Али премина застрашително на сантиметри над вратата на Халдорсон. Малко след това удар опита и Хари Кейн, но също без успех.

В 18-ата минута доста изненадващо с оглед на играта исландците направиха пълен обрат. Отбраната на Англия изпусна Колбейн Сигторсон, след чийто силен шут топката мина под ръцете на Джо Харт за 1:2. Девер минути след това при центриране отдясно Хари Кейн опасно засече топката с десния крак, но Халдорсон се намеси и избир в корнер. След половин час игра Деле Али падна в наказателното поле на исландците следсъприкосновение с Рагнар Сигурдсон, но този път не последва дузпа.

Натискът на Англия продължи и последва удар от далечна дистанция на Уейн Рууни, но встрани от вратата. До края на полувремето обаче "трите лъва" не осъществиха сериозна голова опасност, която да доведе до евентуално изравнявяане на резултата.

След почивката в 50-ата минута Хари Кейн отправи удар с глава след центриране отдясно, но топката отиде право в ръцете на Халдорсон. Пет минути по-късно след изпълнение на корнер последва разбъркване пред вратата на Джо Харт, който направи страхотно спасяване след удар със задна ножица на Рагнар Сигурдсон.

Англичаните бяха по-активни, а в игра се появи и още един нападател в лицето на Джейми Варди, но и това не промени с кой знае какво нещата и опасностите пред вратата на Халдорсон бяха рядкост.

В 73-ата минута превъзходна атака на Исландия завърши със силен шут на Биркир Севарсон, но топката излезе в аут. В 79-ата минута Хари Кейн бе изведен чудесно зад исландската отбрана, но ударът му с глава се оказа твърде слаб. Четири минути след това при контраатака Арон Гунарсон можепе да сложи точка на спора, но Джо Харт спаи и изби в корнер.

Финалният натиск на "трите лъва" не даде резултат и в крайна сметка Исландия се класира за 1/4-финал срещу Франция в неделя от 22:00 часа българско време.

АНГЛИЯ – ИСЛАНДИЯ 1:2
1:0 Уейн Рууни (4-дузпа), 1:1 Рагнар Сигурдсон (6), 1:2 Колбейн Сигторсон (18)

СЪСТАВИ
Англия: 1.Джо Харт, 2.Кайл Уокър, 6.Крис Смолинг, 5.Гари Кейхил, 3.Дани Роуз, 17.Ерик Дайър (46 smqna.jpg 18.Джак Уилшър), 10.Уейн Рууни (87 (87smqna.jpg22.Маркъс Рашфорд), 20.Деле Али, 15.Даниел Стъридж jalt.jpg, 9.Хари Кейн, 7.Рахим Стърлинг (60 smqna.jpg 11.Джейми Варди)
Селекционер: Рой Ходжсън

Исландия: 1.Ханес Халдорсон, 2.Биркир Севарсон, 14.Кари Арнасон, 6.Рагнар Сигурдсон, 23.Ари Скуласон, 7.Йохан Гудмундсон, 17.Арон Гунарсон jalt.jpg, 10.Гилфи Сигурдсон jalt.jpg, 8.Биркир Бярнасон, 15.Джон Дади Бьодварсон (89smqna.jpg21.Арнор Ингви Траустасон), 9.Колбейн Сигторсон (77 smqna.jpg 18.Елмар Бярнасон)
Селекционери: Ларс Легербак и Хеймир Халгримсон

Баланс: 3 мача, 1 победа за Англия, 1 равенство и 1 победа за Исландия, г.р. 8:3 за Англия