Агонията на националния отбор на Аржентина продължава. „Гаучосите“ продължават без титла от голямо първенство вече 23 години, след като на финала на юбилейния турнир Копа Америка 2016 отстъпиха на Чили с 2:4 след дузпи. Редовното време и продълженията приключиха без отбелязан гол, а двата тима завършиха мача с по 10 души.

Така „червените“ защитиха трофея си от миналата година, когато отново се наложиха над Аржентина след дузпи. Звездата на аржентинския футбол Лионел Меси отново остана без трофей с националния отбор, след като в рамките на три години загуби три финала – срещу Германия на Мондиал 2014 и от Чили на Копа Америка 2015 и Копа Америка 2016.

Марсело Диас остави чилийците с човек по-малко в 28-ата минута, когато фаулира Меси и получи втория си жълт картон в мача. Точно преди почивката броят на играчите в двата отбора беше изравнен. Маркос Рохо беше отстранен за груб фаул срещу Артуро Видал, след който последва кратко сбиване между двата тима.

Въпреки че Аржентина имаше повече създадени положения, а Чили в един момент по-дълго притежаваше топката, гол в редовното време и продълженията не падна. Така се стигна до изпълнение на дузпи. Ударите от бялата точна започнаха драматично, тъй като Серхио Ромеро спаси изстрела на Артуро Видал, а след това Лионел Меси не уцели вратата. Последваха точни изпълнения на Николас Кастийо, Чарлз Арангис и Жан Босежур за Чили, а аржентинците отговориха с безгрешни удари на Хавиер Масчерано и Серхио Агуеро. Клаудио Браво обаче спаси четвъртата аржентинска дузпа, изпълнена от Лукас Билия, а след това Франсиско Силва вкара победно за Чили.