Славия се класира за Лига Европа! След 20 години чакане "белите" отново ще играят на европейската сцена. Отборът на Венци Стефанов победи с 3:1 Монтана и запази четвъртата позиция в крайното класиране на "А" група. В същото време конкурентът на "белите" за последното място, даващо право на участие в Лига Европа Локомотив (Пловдив) също спечели - 2:1 над Пирин. "Смърфовете" обаче напразно се надяваха Монтана да вземе поне точка от "Овча купел".

Славия категорично надигра последния в "А" група и дори пропусна да запише по-изразителна победа. На три пъти гредите спасяваха гостите от Монтана, а още до почивката избраниците на Александър Тарханов взеха добър аванс от 2:0. В 22-ата минута младокът Георги Йомов отки резултата след подаване на друг талант Калоян Кръстев - 1:0. В 30-ата Мартин Станкев вкара за сефте в "А" група. Халфът на "белите" отбеляза с глава след центриране от корнер на Борислав Балджийски - 2:0.

Второто полувреме започна с фрапантен пропуск на Балджийски, който преди седмица донесе победата на Славия над Левски на "Герена".

Временният треньор на Монтана Дилян Иванов пусна Сергей Георгиев в игра, който създаде доста опасности за защитата на домакините. Днес последният в "А" група беше без голяма част от титулярите от загубения финал за Купата на България с ЦСКА (0:1). В Монтана решиха да съхранят сили за предстоящия на 4 юли бараж с Поморие за място в елита.

В 77-ата минута задачата им на "Овча купел" стана още по-трудна, след като Георги Пашов беше изгонен за втори жълт картон. Въпреки това Сергей Георгиев намали изоставането на 1:2 с попадение в 78-ата минута.

В 88-ата още един младок - Емил Стоев, също отбеляза, подпечатвайки с глава победата след центриране на Ивайло Димитров - 3:1.

Така Славия се възползва от триумфа на ЦСКА в Купата на България и тъй като "армейците" са наказани да не играят в евротурнирите, четвъртият в "А" група получава това право. "Белите" завършват с 49 точки, колкото събра и Локомотив (Пловдив) след успеха си днес в Благоевград. И двата гола за победата на "смърфовете" бяха дело на Веселин Марчев - в 20-ата и 64-ата минути. За Пирин точен в 57-ата беше Мартин Тошев.

Локомотив (Пловдив) обаче остава пети в крайното класиране на "А" група заради по-лоши показатели от Славия.

Пирин, който преди седмица си гарантира оставането в елита, завършва осми с 26 точки.

Крайното класиране, голмайстори и всичко за "А" група - ТУК !!!

СЛАВИЯ - МОНТАНА 3:1
1:0 Георги Йомов (22), 2:0 Мартин Станкев (30), 2:1 Сергей Георгиев (78), 3:1 Емил Стоев (88)

Двубоят по минути:
8 - jalt.jpg Балджийски получи пас от дълбочина и се откъсваше сам срешу Христо Иванов, но Георги Пашов го фаулира в гръб, за което получи жълт картон.
9 - Балджийски изпълни фаула, стреляйки неточно в аут.
21 - ГРЕДА! Сердер Сердеров нацели напречната греда отблизо.
22 -  ГОООЛ! Славия повежда - 1:0! Георги Йомов бележи! Калоян Кръстев центрира отдясно по земя към юношата на Левски, който остана непокрит в наказателното поле на Монтана и отбеляза без проблем.
23 - ГРЕДА!
Балджийски удари лявата греда на вратата на Монтана.
30 -  ГОООЛ! 2:0 за Славия! Мартин Станкев с първи гол в "А" група. Халфът на "белите" отбеляза с глава след центриране от корнер на Борислав Балджийски.
36 - Цветомир Панов игра нескопосано с ръка в наказателното поле на Славия след центриране отдясно, но реферът Таско Тасков прецени, че няма основания да се посочи бялата точка.
41 - Христо Иванов спасява след остро центриране на Балджийски отдясно, последва рикошет, който едва не доведе до трети гол във вратата му.
45 - Край на първото полувреме.
------------------
49 - ОПАСНО! Фрапантен пропуск на домакините! Йомов проби отдясно и центрира много към далечната греда, където Сердеров опита да стреля от въздуха. Ударът му се получи повече като подаване за Калоян Кръстев, който във вратарското поле не можа да нанесе изстрел, а след това на метър пред голлинията Балджийски не можа да засече в опразнената врата.
58 - ОПАСНО! Вратарят на Монтана Христо Иванов увисна при центрирането на Емил Стоев отляво, Станкев получи шанс да отиграе пред самата голлиния, но не очакваше този подарък и изкара топката в аут.
64 - ОПАСНО! Сергей Георгиев центрира към Иван Коконов, който беше оставен сам и засече отблизо с глава, като топката летеше под гредата, но Марио Кирев изби в корнер.
71 - ОПАСНО! Сергей Георгиев подаде на Атанас Илиев сам срещу Кирев, таранът финтира стража и стреля към опразнената врата, а пред голлинията Цветомир Панов дотича и с шпагат изби в ъглов удар.
77 - Втори жълт картон и съответно червен ЧЕРВЕН КАРТОН! Монтана остава с 10 човека. Георги Пашов е изгонен за втори жълт картон, след като фаулира Ивайло Димитров.
77 - ГРЕДА! Трета греда за домакините в мача. Този път Балджийски улучи напречната греда със силен далечен удар.
78 -  ГОООЛ! Монтана намалява на 1:2! Сергей Георгиев бележи, след като беше изведен сам срещу Марио Кирев и прати топката в долния му десен ъгъл.
88 -
ГОООЛ! Славия подпечатва победата с гол на Емил Стоев - 3:1! Младокът се разписа с глава след центриране на Ивайло Димитров.
90 - Добавеното време е 2 минути.
90+2 - Край на мача. Славия победи Монтана с 3:1 и се класира в Лига Европа!

СЛАВИЯ: 13.Maрио Кирев, 25.Цветомир Панов, 19.Стефан Велков, 4.Никита Сергеев, 5.Димитър Буров, 27.Емил Мартинов, 21.Мартин Станкев (67  smqna.jpg 14.Ивайло Димитров), 20.Сердер Сердеров (52  smqna.jpg 23.Емил Стоев ), 35.Георги Йомов jalt.jpg (86  smqna.jpg 22.Владимир Семерджиев) , 7.Борислав Балджийски jalt.jpg , 15.Калоян Кръстев
Резерви: 1.Георги Петков, 3.Димитър Пиргов, 6.Петко Христов, 10.Янис Карабельов, 22.Владимир Семерджиев, 23.Емил Стоев, 14.Ивайло Димитров
Треньор: Александър Тарханов

МОНТАНА: 1.Христо Иванов, 17.Георги Пашов Втори жълт картон и съответно червен, 15.Георги Ангелов, 5.Асен Георгиев (46  smqna.jpg 14.Денислав Сергиев), 13.Раиф Мурадовр 11.Християн Илиев, 4.Набил Еженави, 7.Иван Коконов, 19.Цветан Варсанов, 20.Петър Атанасов jalt.jpg (46  smqna.jpg 22.Сергей Георгиев ), 9.Атанас Илиев
Резерви: 33.Ивайло Василев, 23.Борислав Дамянов, 21.Александър Веселинов, 24.Оливие Боне, 16.Владимир Мичев, 22.Сергей Георгиев, 14.Денислав Сергиев
Tреньор: Дилян Иванов

София, стадион "Славия"
Съдия: Таско Тасков
Жълти картони: Борислав Балджийски, Георги Йомов (Славия); Георги Пашов, Петър Атанасов (Монтана)
Червен картон: Георги Пашов (77-Монтана)

ПИРИН - ЛОКО (Пд) 1:2
0:1 Веселин Марчев (20), 1:1 Мартин Тошев (57), 1:2 Веселин Марчев (64)

2 - ОПАСНО! Мартин Тошев овладя топката в наказателното поле на гостите, но пропусна да вкара от отлична позиция, пращайки я над целта.
20 -  ГОООЛ! Локомотив (Пловдив) повежда с гол на Веселин Марчев, който получи топката от Стефан Велев вляво в наказателното поле на Пирин и с удар по земя и с помощта на лявата греда я изпрати в мрежата на Красимир Костов.
29 - Юлиян Попев засича топката с глава, изпраща я в опасна близост покрай вратата на гостите.
35 - Удар на Даниел Генов не затруднява Александър Витанов.
40 - Красимир Костов спасява шут на Марчев.
45 - Добавеното време е 2 минути.
45+2 - Край на първото полувреме.
-------------
57 -  ГОООЛ! Пирин изравнява - 1:1! Мартин Тошев бележи. Тони Тасев получи топката по лявото крило от Юлиян Попев, видя връхлитащия Тошев и му подаде прострелно по земя, а голмайсторът засече в мрежата на гостите, след като беше изпуснат от бившия си съотборник в школата на ЦСКА Иван Иванов.
64 -
ГОООЛ! Марчев с втори гол и Локомотив (Пловдив) повежда с 2:1! Крилото се отчете с отличен рейд, преодолявайки няколко играчи на Пирин и отправи силен изстрел от границата на наказателното поле, топката се отби в лявата греда на вратата на Краси Костов и отново се озова в мрежата му.
69 - "Орлетата" претендират за дузпа за фаул на Тунчев срещу Бенгюзов, съдията Волен Чинков е безмълвен.
90 - Пропуск на Васил Божинов, който преодоля Иван Иванов, но стреля неточно.
90+2 - Край на мача. Локомотив (Пловдив) победи Пирин с 2:1 и завършва пети в "А" група.

ПИРИН: 76.Красимир Костов, 21.Александър Башлиев, 3.Румен Сандев, 5.Александър Дюлгеров, 18.Юлиян Попев, 20.Янко Сандански, 15.Димитър Благов (75  smqna.jpg 23.Васил Божинов), 6.Костадин Дяков (45+1  smqna.jpg 11.Маркиньос), 8.Даниел Генов (66  smqna.jpg 16.Венцислав Бенгюзов), 7.Тони Тасев, 10.Мартин Тошев
Резерви: 12.Веселин Ганев, 33.Емил Виячки, 24.Антон Костадинов, 9.Тодор Траянов, 11.Маркиньос, 16.Венцислав Бенгюзов, 23.Васил Божинов
Треньор: Наджи Шенсой

Резултат с изображение за локомотив пловдивЛОКО (Пловдив): 12.Александър Витанов, 22.Стефан Велев, 15.Иван Иванов, 3.Александър Тунчев, 29.Ясин Амрауи, 16.Айкут Янъков (60  smqna.jpg 21.Бирсент Карагерен), 18.Мартин Райнов, 22.Емил Гъргоров, 10.Веселин Марчев (84  smqna.jpg 17.Георги Чукалов), 5.Георги Вълчев  jalt.jpg (61  smqna.jpg 19.Ванчо Траянов), 11.Мартин Камбуров
Резерви: 13.Кристиян Кацарев, 6.Кирил Котев, 17.Георги Чукалов, 71.Пламен Крумов, 19.Ванчо Траянов, 21.Бирсент Карагарен, 9.Дани Кики
Треньор: Илиан Илиев