Атлетико (Мадрид) се изправя срещу градския си съперник Реал (Мадрид) във финала на Шампионската лига. Срещата е повторение на финала на турнира от 2014-а, когато „белият балет“ спечели в Лисабон след продължения, които дойдоха след изравнително попадение на Серхио Рамос в добавеното време.

Сега „дюшекчиите“ имат шанс за реванш, който не взеха през пролетта на 2015 година, когато жребият ги противопостави на „кралския клуб“ на четвъртфиналите. Освен това Реал (Мадрид) винаги е излизал победител в сблъсъците си срещу „червено-белите“ в евротурнирите – 4 победи, 1 равенство и една загуба.

„Белият балет“ може да има предимство в мачовете с „дюшекчиите“ в евротурнирите, но няма победа над „червено-белите“ през този сезон. Двата тима направиха равенство 1:1 на „Висенте Калдерон“ през октомври, когато начело на Реал (Мадрид) беше Рафаел Бенитес. В края на февруари Атлетико спечели с 1:0 на „Сантяго Бернабеу“ когато треньор на „кралския клуб“ вече беше Зинедин Зидан.

КЕШ, СЕЗОН 1958/59, ПОЛУФИНАЛ
Първият мач се играе на „Сантяго Бернабеу“. Чусо дава аванс на Атлетико, но Реал (Мадрид) стига до победата след голове на Хосе Риал и Ференц Пушкаш от дузпа. Вратарят на „белия балет“ Рохелио Домингес спасява 11-метров наказателен удар на Вава. На реванша „дюшекчиите“ стигат до победата след гол на Енрике Кояр. Според тогавашните правила се налага изиграване на допълнителен мач. Домакин е „Ла Ромареда“ в Сарагоса. Алфредо ди Стефано дава аванс на Реал (Мадрид), но Кояр изравнява съвсем скоро. Малко преди почивката Пушкаш бележи победния гол за „белия балет“, който на финала побеждава Реймс с 2:0 и печели КЕШ за четвърта поредна година.

23.04.1959 г.
Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 2:1
0:1 Чусо (13), 1:1 Хосе Риал (15), 2:1 Ференц Пушкаш (33-дузпа)

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Руис, Сантистебан, Хенто, Пушкаш, Ди Стефано, Риал, Матеос
Треньор: Луис Антонио Корнилия

Атлетико (Мадрид): Пасос, Чусо, Кайеха, Мендиондо, Кайехо, Ривия, Пиеро, Кояр, Вава, Мендонка, Мигел
Треньор: Фердинанд Даучик

Мадрид, „Сантяго Бернабеу“
Съдия: Джон Моуат (Шотландия)

07.05.1959 г.
Атлетико (Мадрид) – Реал (Мадрид) 1:0
1:0 Кояр (43)

Атлетико (Мадрид): Пасос, Кайеха, Чусо, Мендиондо, Кайехо, Ривия, Пиеро, Кояр, Вава, Агустин, Мигел

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Руис, Копа, Сантистебан, Хенто, Риал, Ди Стефано, Матеос

Мадрид, „Естадио Метрополитано“
Съдия: Реджиналд Лийф (Англия)

13.05.1959 г.
1:0 Алфредо ди Стефано (16), 1:1 Кояр (18), 2:1 Ференц Пушкаш (40)

Реал (Мадрид): Домингес, Лесмес ІІ, Сантамария, Миче, Копа, Сарага, Руис, Хенто, Пушкаш, Ди Стефано, Матеос

Сарагоса, „Ла Ромареда“
Съдия: Артър Елис (Англия)

ШАМПИОНСКА ЛИГА, СЕЗОН 2013/14, ФИНАЛ
Двата мадридски съперника се изправиха на финала на Шампионската лига и „Кралският клуб“ стигна до продължения с гол на Серхио Рамос в 92-ата минута и 48-ата секунда, след като Диего Годин беше дал аванс на „дюшекчиите“ още през първото полувреме. В продълженията за „белия балет“ успяха да се разпишат Гарет Бейл, Марсело и Кристиано Роналдо от дузпа. Така Реал (Мадрид) спечели десетата си европейска клубна шампионска титла.

24.05.2014 г.
Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 4:1 след продължения
0:1 Диего Годин (36), 1:1 Серхио Рамос (90+3), 2:1 Гарет Бейл (110), 3:1 Марсело (118), 4:1 Кристиано Роналдо (120-дузпа)

Реал (Мадрид): Касияс, Варан, Рамос, Коентрао (59-Марсело), Карвахал, Кедира (59-Иско), Модрич, Бейл, Ди Мария, Роналдо, Бензема (79-Мората)
Треньор: Карло Анчелоти

Атлетико (Мадрид): Куртоа, Миранда, Хуанфран, Фелипе Луис (83-Алдервейрелд), Годин, Тиаго, Габи, Раул Гарсия (66-Соса), Коке, Вия, Диего Коста (9-Адриан Лопес)
Треньор: Диего Симеоне

Лисабон, „Ещадио да Луж“
Съдия: Бьорн Куйперс (Холандия)
Жълти картони: Варан, Рамос, Кедира, Роналдо, Марсело (Реал Мадрид); Годин, Коке, Раул Гарсия, Вия, Габи, Хуанфран, Миранда (Атлетико Мадрид)

ШАМПИОНСКА ЛИГА, СЕЗОН 2014/15, ЧЕТВЪРТФИНАЛ
Близо година след финала в Лисабон Атлетико получи шанс за реванш, след като жребият за четвъртфиналите противопостави „дюшекчиите“ на Реал (Мадрид). Първата среща на „Висенте Калдерон“ завърши без отбелязан гол, след като вратарят на домакините Ян Облак спаси тима си на няколко път през втората част, а Атлетико отвърна с масиран натиск в края на мача, който не доведе до попадение. Реваншът на „Сантяго Бернабеу“ премина под диктовката на Реал (Мадрид), но многото пропуски пред вратата и отличния Облак попречиха на откриването на резултата. Все пак „белият балет“ стигна до гол. Това се случи две минути преди края на мача, когато Хавиер Ернандес се разписа от чиста позиция, озовал се на празна врата след асистенция на Кристиано Роналдо.