Литекс победи „Ботев” (Пловдив) с 4:2 у дома и излезе временно начело в „А” група. „Оранжевите” събраха 31 точки, колкото имат Лудогорец и "Левкси", но ловчанлии са с по-добра голова разлика. „Сините” пък са с мач по-малко и в неделя се изправят срещу Славия.

Данило Асприля на два пъти, Хенри Рохас и Петрус Бумал забиха попаденията за Литекс, докато Грегъри Нелсън се разписа на два пъти за „Ботев”. Срещата бе изпълнена с много атаки и към двете врати и много положения, които държаха в напрежение през цялото време зрителите на срещата.

Литекс се втурна в атака от първата минута и пропиля няколко положения, а противно на логиката „Ботев” откри резултата. В 27-ата минута Елтон Дос Рейс сгреши при изнасянето на топката и тя му бе отнета от Грегъри Нелсън. Футболистът на „канарчетата” напредна и с хубав удар не остави шансове на Баривиера.

Радостта за тима на Николай Костов обаче бе кратка. Само 7 минути по-късно при центриране Асприля отклони топката с глава и тя влетя в мрежата на „Ботев” за 1:1. Гостите претендираха за засада на Елтон Дос Рейс, който бе близо до вратата, но не игра с топката. Повторенията показаха, че засада няма, но страничния рефер направи грешка и вдигна флага за засада. Тя обаче не бе уважена от главния рефер Георги Йорданов.

Литекс обърна изцяло нещата в своя полза в края на първото полувреме, когато Хенри Рохас добре се освободи от бранител и с удар по земя с върха на пръстите направи безпомощен Виктор Голас - 2:1.

Тимът на Лауренциу Регекампф направи 3:1 в 53-ата минута, когато Рохас напредна отляво и подаде към Петрус Бумал, който от дъгата на наказателното поле засече силно и право в горния ляв ъгъл на Виктор Голас.

„Канарчетата” се върнаха в мача с второто попадение на Грегъри Нелсон, който се измъкна от трима бранители в 65-ата минута и с хубав удар извън наказателното поле направи 3:2.

Вместо да натиснат обаче гостите бяха буквално набутани в своето наказателно поле, а само отличните намеси на Виктор Голас предотвратиха поне 3 гола в мрежата на „Ботев”.

Ново попадение все пак падна и то бе във вратата на „канарчетата”. Данило Асприля изстреля тупалка от около 25 метра и не остави никакви шансове на стража на гостите, който въпреки четирите допуснати гола, може да бъде доволен от представянето си.

Литекс – „Ботев” 4:2
0:1 Грегъри Нелсън (27), 1:1 Данило Асприля (34), 2:1 Хенри Рохас (42), 3:1 Петрус Бумал (53), 3:2 Грегъри Нелсън (65), 4:2 Данило Асприля (90+1)

Срещата по минути - ТУК!

lit.jpgЛИТЕКС: 1. Винисиус Баривйера, 16. Страхил Попов (к)jalt.jpg, 5. Рафаел Перес, 69. Елтон Дос Рейс, 3. Антон Недялков, 15. Кристиян Малинов, 93. Петрус Бумал topka.jpg(smqna.jpg69-88. Никола Колев), 77. Арсенио Нунеш, 10. Андрес Рохас Делгадоtopka.jpg (smqna.jpg83-6. Красимир Станоев), 70. Данило Асприляtopka.jpgjalt.jpgtopka.jpg, 11. Бьорн Йонсен (smqna.jpg66- 9. Георги Минчевjalt.jpg)
Резерви: 30. Евгени Александров, 23. Иван Горанов, 28. Пламен Гълъбов, 88. Никола Колев, 6. Красимир Станоев, 99. Кирил Десподов, 9. Георги Минчев
Треньор: Лауренциу Регекампф

„БОТЕВ“: Виктор Голас, 6. Даниел Златков, 22. Пламен Николов (smqna.jpg73-18. Радослав Терзиев), 28. Филип Филипов, 11. Йордан Христов (к), 23. Грегъри Нелсънtopka.jpgtopka.jpg, 91. Рахави Кифуети, 20. Николас Варелаjalt.jpg (smqna.jpg46-96. Даниел Генов), 17. Лъчезар Балтанов, 10. Серкан Юсеин (smqna.jpg46-9. Александър Колев), 7. Мариян Огнянов
Резерви: 84. Валентин Галев, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин, 88. Милен Гамаков, 13. Християн Казаков, 96. Даниел Генов, 9. Александър Колев
Треньор: Николай Костов