Швеция победи у дома Дания с 2:1 в първия сблъсък помежду им от баражите за класиране на Евро 2016 във Франция.

Двубоят на „Френдс Арена” в Стокхолм започна с минута мълчание в памет на жертвите на терористичните атаки в Париж, а малко преди това шведските фенове освиркаха химна на гостите.

„Датският динамит” започна по-активно и първи създаде положения пред противниковата врата, но Каленберг, Бендтнер и Ериксен пропуснаха. Постепенно домакините взеха инициативата и вратарят на гостите Каспер Шмайхел трябваше да се намесва след удари на Маркус Берг и Златан Ибрахимович.

В последната минута на първата част Емил Форсберг (45) се възползва от центриране по земя на Микаел Лустиг и вкара за 1:0. Малко след това Ибрахимович пробва късмета си от пряк свободен удар, но не успя да се разпише.

След почивката в 49-ата минута Форсберг беше спънат от Томас Каленберг в наказателното поле и Златан Ибрахимович (50-дузпа) бе хладнокръвен от бялата точка за 2:0. Гостите се втурнаха в атака, а селекционерът им Мортен Олсен пусна в игра Николай Йоргенсен и Пиер-Емил Хьойберг.

При центриране на Ериксен топката бе отклонена с глава от Юсуф Поулсен, а Николай Йоргенсен (80) намали на 2:1. До края на мача гостите опитаха да стигнат и до равенството, но резултатът остана непроменен.

Реваншът в Копенхаген е на 17 ноември (вторник) от 21:45 часа българско време.

Швеция – Дания 2:1
1:0 Емил Форсберг (45), 2:0 Златан Ибрахимович (50-дузпа), 2:1 Николай Йоргенсен (80)

Швеция: 1.Исаксон, 5.Мартин Олсон, 4.Гранквист, 3.Антонсон (29 - 15.Йохансон), 2.Лустиг, 9.Шелстрьом, 21.Дурмаз (68 - 7.Ларсон), 8.Левицки, 10.Ибрахимович (82 - 11.Гуидети), 19.Маркус Берг, 6.Форсберг
Селекционер: Ерик Хамрен

Дания: 1.Каспер Шмайхел, 4.Агер , 3.Кяер, 6.Якобсен, 5.Дурмиси, 15.Каленберг (54 - 19.Йоргенсен), 7.Квист, 10.Ериксен, 11.Бендтнер, 8.Брайтуайт (71 - 20.Юсуф Поулсен), 21.Фишер (54 - 23.Хьойберг)
Селекционер: Мортен Олсен