Българският национален отбор по волейбол се класира директно за четвъртфиналите на Европейското първенство, което се провежда у нас и в Италия. Тимът на Пламен Константинов постигна страхотна и много тежка победа над Холандия с 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15) гейма и след три победи в групата прескача осминафиналите и отива директно на четвъртфиналите.

Препълнената зала „Арена Армеец” видя невероятен тричасов двубой, изпълнен с много обрати и несломим дух от страна на „лъвовете”. Българските волейболисти минаха и през голяма трудност по време на втория гейм, когато титулярното либеро Теодор Салпаров се контузи. Съдиите не позволиха в игра да се появи Андрей Жеков, който не бил записан в групата за тази среща. Допълнително напрежението нагнети треньорът на холандците Хидо Фермюлен, който влезе в остър спор с Константинов и съдиите, за да не може Жеков да влезе в игра. Така на игрището на нетипичната за него позиция либеро се появи Владислав Иванов.

Това даде отражение в играта на тима ни и последва спад, който бе използван добре от „лалетата”. Българските волейболисти обаче се съвзеха и отново излязоха напред в резултата. Съперникът не се даде и вкара срещата в решителен тайбрек.

В него България излезе напред в резултата с 3:1, но „лалетата” обърнаха до 3:4. От тук до 10:10 резултата вървеше точка за точка. Нито един от двата тима не успя да излезе напред с повече и точка и настана голямо надхитряне. България достигна до мачбол при 14:13, но блокадата на Холандия спря атаката ни и се стигна до ново равенство. Чудесна блокада на Градинаров отново ни даде мачбол, но блок-аут доведе до изравняване. Сервис в аут и нова възможност за приключване на двубоя. Този път нищо не можеше да спре България – страхотна блокада и победата е за нас!

На четвъртфиналите България ще се изправи срещу победителя от осминафиналната среща между Белгия и Германия.

България – Холандия 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15)

Първи гейм
Изключително драматично започна срещата между двата непобедени до момента отбора. Геймът се движеше точка за точка, акто при първото техническо прекъсване играчите на Пламен Константинов имаха точка преднина, а при второто Холандия бе напред пак с 1 точка.

Стигна се до последните решителни разигравания и постоянно изравняване и излизане напред в за някой от двата тима. При 20:19 холандският треньор взе прекъсване, което повлия добре на тима и съперникът ни поведе с 22:21. Последваха две грешки на холандците и 23:22 за "лъвовете". Двата тима продължиха да се "захапват" в резултата до 27:27, след което България измъкна гейма с 29:27 след блок-аут на Владо Николов и отличен ас на Ники Пенчев. Преди това пък Пенчев се отчете със страхотна изява в защита и спаси победна точка за Холандия.

Втори гейм
Тази част тръгна добре за България и при 5:5 волейболистите ни натрупаха преднина от 3 точки, която успяваха да задържат. При 16:13 в наша полза обаче се случи нещо неприятно, което повлия на ситуацията в гейма.

Титулярното ни либеро Теодор Салпаров получи разтежение и нямаше как да продължи срещата. Другото ни либеро Андрей Жеков се оказа, че не е включен в състава за този мач, а Пламен Константинов не разполага с трети играч за този пост. Последваха над 10 минути разправии между Константинов, колегата му от Холандия Хидо Фермюлен и съдиите на двубоя. В крайна сметка като либеро на игрището се появи Владислав Иванов, който облече жълт потник.

Прекъсването се отрази негативно на играчите ни и Холандия бързо изравни и започна да трупа преднина. В крайна сметка „лалетата” успяха да вземат своето и след 25:20 успяха да изравнят резултата.

Трети гейм

Холандия бързо поведе с 6:2 след отлични блокади на Роб Бонте и Нимир Абдел-Азиз, а при първото техническо прекъсване съперникът ни бе напред в резултата – 8:3. „Лалетата” продължиха да поддържат преднината си и се виждаха много близо до успех в гейма при преднина от 4 точки малко преди края – 21:17. В този момент Ники Пенчев, Владо Николов и Миро Градинаров се събудиха и започнаха да правят чудеса на игрището. Нашите стигнаха до 22:2, след това излязоха и напред в резултата. Градинаров бе неудържим, а Виктор Йосифов се отчете със страхотна единична блокада.

В крайна сметка България спечели гейма с 28:26 след силна атака и мощен ас на Мирослав Градинаров.

Четвърти гейм
Холандците поведоха с 3:1, а на първото техническо прекъсване имаха аванс от 2 точки – 8:6. Съперникът ни увеличи временно преднината си, но "трикольорите" намалиха до 12:13 и дори стигнаха до равенство при 14:14.

Холандия моментално си върна предимството и излезе напред с 3 точки. Тимът ни отново стигна до равенство при 19:19, но Хидо Фермюлен взе таймаут, който даде резултат.

Последва ново равенство при 23:23, но Холандия спечели гейма с 25:23 след атака на влезлия като резерва Нийлс Клапвайк и контра на Раувердинк.