Флавия Пенета постигна най-големия успех в кариерата си, след като се класира за финала на Откритото първенство на САЩ - US Open. 33-годишната италианка разби фаворитката за трофея Симона Халеп, побеждавайки я с 6:1, 6:3 за само 59 минути.

Досега Пенета имаше един полуфинал в Ню Йорк, до който достигна преди две години. Съперничка в спора за титлата от последния за годината турнир от Големия шлем ще бъде победителката от другата полуфинална среща между световната номер 1 Серина Уилямс и другата италианка в тази фаза - Роберта Винчи.

По време на цялата среща Халеп, която е номер 2 в света, изглеждаше разконцентрирана. Едва във втория сет румънката показа малко по-активна игра, но пробив на нула в седмия гейм за 3:4 я пречупи, за да загуби и втората част, и полуфиналния мач.