В четвъртък започнаха срещите от седмия кръг на квалификациите за Евро 2016 г. Българският национален отбор претърпя домакинско поражение с 0:1 от Норвегия. Това беше потвърждение на слабото ни представяне срещу този съперник през 21 век, като в три срещи сме допуснали три загуби.

Агенция БЛИЦ представя на своите читатели репортажи и любопитни факти за всички евроквалификационни срещи, които се играха в четвъртък.

Група "А"
Чехия - Казахстан 2:1
0:1 Юри Логвиненко (21), 1:1 Милан Шкода (74), 2:1 Милан Шкода (86)

* Защитникът на Казахстан Юри Логвиненко има четири гола за националния отбор, като три от тях са във вратата на Чехия.
* 29-годишният нападател Милан Шкода вкара първите си два гола за националния отбор на Чехия, като това беше вторият му мач за тима. Той дебютира на 12 юни 2015 г. при загубата с 1:2 от Исладия като гост.

Холандия - Исландия 0:1
0:1 Гилфи Сигурдсон (51-дузпа)

* Холандия записа едва втората си домакинска загуба в евроквалификации в историята. Предишното поражение е с 1:2 от Люксембург през 1963 г.
* Срещата беше дебют на Дани Блинд начело на националния отбор на Холандия
* Исландия спечели шест от седемте си мача в квалификациите за Евро 2016, като при пет от тези победи не допусна гол

Турция - Латвия 1:1
1:0 Селчук Инан (77), 1:1 Валерийс Шабала (90+1)

* Турция получи четири от деветте гола във вратата си по време на квалификациите за Евро 2016 в последните 15 минути на мачовете
* Турците нямат победа над Латвия в последните си пет мача срещу този съперник (4 равенства и една загуба). Единственият турски успех над латвийците е на 22 юни 1924 г. - 3:1 в контрола
* Попадението на Селчук Инан е гол № 700 за Турция в историята на националния отбор на страната.

Група "В"
Белгия - Босна и Херцеговина 3:1
0:1 Един Джеко (15), 1:1 Маруан Фелайни (23), 2:1 Кевин де Бройне (44), 3:1 Еден Азар (78-дузпа)

* Белгия направи пет пълни години без домакинска загуба в квалификации. Последното поражение на „червените дяволи“ в такъв мач беше с 0:1 от Германия на 3 септември 2010 г.
* За Босна и Херцеговина това беше мач № 100 в квалификации или световни първенства. 51 срещи в световни квалификации и Мондиал 2014 и 49 двубоя в евроквалификаци

Кипър - Уелс 0:1
0:1 Гарет Бейл (82)

* Уелс не допусна гол в четвърти пореден мач. „Драконите“ не бяха постигали това от 1981 г.
* Само Румъния и Исландия не са допускали гол в повече мачове от Уелс в евроквалификациите. Румънците и исландците имат пет „сухи мрежи“.
* Гарет Бейл е участвал в осем от деветте гола на Уелс в квалификациите за Евро 2016 – шест попадения и две асистенции.
* Само Роберт Левандовски от Полша има повече вкарани голове от Бейл в квалификациите за Евро 2016. Полякът има седем.

Израел - Андора 4:0
1:0 Еран Захави (3), 2:0 Нир Битон (22), 3:0 Томер Хемед (26-дузпа), 4:0 Мунас Дабур (38)

* Нир Битон и Мунас Дабур вкараха първите си голове за националния отбор. Битон стори това в 14-ия си мач за Израел, докато Дабур се разписа във втората си среща за националния тим, след като дебютира на 1 юни 2014 г. при победата с 4:2 над Хондурас в контрола
* Андора и Гибралтар са единствените отбори, които загубиха всичките си досегашни мачове в квалификациите за Евро 2016
* Андорците имат 47 поредни загуби в евроквалификации

Група "Н"
Азербайджан - Хърватия 0:0

* След като Роберт Просинечки пое тима, Азербайджан записа трети пореден мач в евроквалификациите без допуснат гол.
* Хърватия е без загуба вече в девети квалификационен мач (5 победи и 4 равенства). Последното поражение беше с 0:2 от Шотландия на 15 октомври 2013 г.

България - Норвегия 0:1
0:1 Вегард Форен (57)

* Вегард Форен вкара първия си гол за националния отбор, като това стана в 24-ия му мач за тима.
* България записа пети пореден квалификационен мач без домакинска победа. За последно победихме Малта в такава среща с 6:0 на 22 март 2013 г.

Италия - Малта 1:0
1:0 Грациано Пеле (69)

* Предната среща между двата тима в групата също завърши с победа с 1:0 за Италия с гол на Грациано Пеле. Това беше първият му гол за „адзурите“ в дебюта му за националния отбор
* Италия спечели всичките си седем мача срещу Малта, като головата разлика е 21:2
* Последният малтийски гол във вратата на „адзурите“ беше вкаран от Кармел Бусутил при загубата с 1:6 на 24 март 1993 г.
* Италия е в серия от 47 поредни квалификационни мача без загуба (34 победи и 13 равенства). Последното поражение на „адзурите“ в такава среща беше с 1:3 от Франция на 6 декември 2006 г.