Етиопия доминира в женския финал на 5000 метра на световното първенство по лека атлетика, което с провежда в Пекин. Състезателките на страната заеха и трите места на почетната стълбичка.

Шампионката на Африка Алмаз Аяна триумфира с време 14:26,83 минути, което е рекорд на световните първенства. 23-годишната бегачка остана само на 15,17 секунди от световния рекорд на сънарочниката й Тирунеш Дибаба.

Гензебе Дибаба не успя в опита да влезе в историята на леката атлетика като първата жена, спечелила титлите на 1500 и 5000 метра от едно световно първенство. Тя води битка с Аяна до последните четири обиколки, когато световната шампионка се откъсна и навакса убедителна преднина.

Дибаба дори остана на трето място в крайното класиране, след като на финала беше изпреварена от Сенбере Тефери, която финишира за 14:44,07 минути. Гензебе Дибаба завърши за 14:44,14 минути. След това се наредиха четири представителки на Кения.