Носителят на Купата на Англия Арсенал надви шампиона Челси с минималното 1:0 и спечели 93-ото издание за трофея "Къмюнити Шийлд". Алекс Окслейд-Чембърлейн (24) вкара победния гол за "артилеристите", които печелят за 14-и път в своята история трофея, който е еквивалент на Суперкупата в много страни в Европа и по света, а за пръв път е игран през 1909 година.

Френският мениджър Арсен Венгер пък записа първи успех срещу Жозе Моуриньо след 13 неуспешни опита в кариерата си досега, а "сините" записаха първа загуба от градския съперник след 8 поредни срещи без поражение - 5 победи и 3 равенства.

Мениджърът на Челси Жозе Моуриньо заложи на Лоик Реми на върха на атаката, а Радамел Фалкао остава на скамейката за началото. Бразилецът Диего Коста, игарещ за испанския национален отбор, остана извън групата заради проблеми в слабините.

Бившият вратар на „сините” Петър Чех започва на вратата на Арсенал, а Арсен Венгер пусна Тио Уолкот като централен нападател и остави сънародника си Оливие Жиру на пейката. Чилиецът Алексис Санчес започна по-късно своята подготовка заради участието си на Копа Америка и не участва в мача.

„Артилеристите” стартираха по-активно, но постепенно играта бе изравнена. Все пак в 24-ата минута Уолкът изведе Алекс Окслейд-Чембърлейн, който финтира Аспиликуета и даде преднина на „топчиите” със страхотно технично изпълнение – 1:0. Това бе и първи гол за Арсенал срещу Челси от 506 минути насам.

След гола „сините”опитаха да установят натиск и създадоха първите си по-сериозни положения пред вратата на Чех. Чешкият страж обаче не трябваше да се намесва решително, тъй като бразилецът Рамирес на два пъти игра с глава от чудесни позииции и пращаше топката извън очертанията на вратата.

В началот на втората част Радамел Фалкао се появи на мястото на Лоик Реми и центриранията към колумбиеца в наказателното поле на Арсенал зачестиха, но без сериозен успех. В 61-ата минута Еден Азар бе изведен очи в очи с Петър Чех, но шутира неточно над вратата. Осем минути по-късно Чех спаси след чудесно изпълнение на пряк свободен удар от Оскар, а малко след това чехът боксира и след разбъркване при центриране от корнер. При последвалата контраатака на "топчиите" влезлият като резерва Жиру от удобна позиция не намери очертанията на вратата.

Челси се опута да засили натиска си в заключителните минути и Петър Чех отново трябваша да се намесва решително в 74-ата минута след игра с глава на друг появил се като резерва футболист Курт Зума. Добра изявя имаше и вратарят на Челси Тибо Куртоа. В 86-ата минута белгиецът спаси удар от близка дистанция на изведения сам срещу него испанец Санти Касорла.

До края на мача "сините" така и не стигнаха до изравняване, което щеше да доведе до изпълнение на дузпи, тъй като регламентът за този двубой не предвижда продължения при равенство. В последните секунди Куртоа спаси шут и на излезлия сам срешу него Киърън Гибс. Така в крайна сметка "артилеристите" спечелиха трофея за втора поредна година.

АРСЕНАЛ - Челси 1:0
1:0 Алекс Окслейд Чембърлейн (24)

Арсенал: Петер Чех, Начо Монреал, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни, Ектор Белерин, Франсис Коклен, Аарън Рамзи, Сантиаго Касорла, Месут Йозил (82 - Киърън Гибс), Алекс Окслейд-Чембърлейн (77 - Микел Артета), Тео Уолкът (66 - Оливие Жиру)
Мениджър: Арсен Венгер

Челси: Тибо Куртоа, Сесар Аспиликуета (69 - Курт Зума), Гари Кейхил, Джон Тери (82 - Виктор Моузес), Бранислав Иванович, Сеск Фабрегас, Неманя Матич, Еден Азар, Вилиан, Рамирес (54 - Оскар), Лоик Реми (46 - Радамел Фалкао)
Мениджър: Жозе Моуриньо