Литекс отпадна още в първия квалификационен кръг на Лига Европа. Тимът направи равенство 2:2 на реванша в Ловеч и след 1:1 в първата среща напуска надпреварата с обш резултат 3:3, но с по-малко отбелязани голове на чужд терен. Латвийците изненадващо поведоха в резултата в 11-ата минута, Бьорн Йонсен изравни в 25-ата и отново той се разписа за 2:1 в 56-ата. В 60-ата минута Диало вкара скъпоценния гол за Йелгава за крайното 2:2. Именно това попадение обаче трябва да тежи на съвестта на босненската съдийска бригада, която не маркира засада на голмайстора. В края на двубоя теслите на рефера Якупович и компания придобиха още по-страшен размер. Първо не бе отсъдена дузпа за задържане на Бьорн Йонсен в наказателното поле, а малко след това бранител спря удар към вратата с ръка, като претендираше, че е била прилепена към тялото му.

Красимир Балъков заложи на карето Страхил Попов, Рафаел Перес, Васил Божиков и Иван Горанов в защита. В халфовата линия започнаха Петрус Бумал и Никола Колев. На върха на атаката стартира Бьорн Йонсен, а зад него действаше триото Данило Асприля (вдясно), Кристиян Малинов (в центъра) и Арсенио Нунеш (вляво).

Още в 11-ата минута домакините получиха студен душ, след като Йелгава поведе в резултата. След центриране от корнер гостите удариха горната греда. Последва удар и в десния страничен стълб. Топката се върна в Марчиш Ошс, който я прати във вратата въпреки опитите на защитник на Литекс да я застигне. Добрата новина за Литекс бе бързата реакция и изравнителния гол на Бьорн Йонсен в 25-ата минута. След подаване от дълбочина нападателят засече топката точно на границата на наказателното поле и без да пада, от воле, прехвърли излезлия да го пресрещне вратар. До края на полувремето Литекс държеше повече топката, докато латвийците разчитаха повече на статични положения, както бе и в първата среща. В 40-ата минута Бьорн Йонсен имаше възможност да стреля от удобно положение, но се засуети и прати топката в аут. В последната минута на първото полувреме Йелгава пропусна златен шанс. С два паса гостите матираха "оранжевата" отбрана, но Малашенкос с полустранична ножица прати топката в аут.

В 56-ата минута Бьорн Йонсен изведе Литекс напред в резултата - 2:1. Страхил Попов центрира перфектно отдясно и сложи топката на главата на норвежеца, който разстреля вратаря и отбеляза второто си попадение в мача. В 60-ата минута обаче Йелгава отново показа характер и стигна до равенството 2:2. След центриране отляво Диало засече топката с глава и прехвърли лошо застаналия вратар Винисиус Баривиейра. При повторенията обаче се видя, че Диало бе в положение на засада, която не бе маркирана от босненската съдийска бригада. Красимир Балъков реагира и веднага извърши две смени. На мястото на Арсенио влезе друго ново попълнение - Диого Виана, Никола Колев отстъпи за сметка на юношата Александър Георгиев. Виана веднага пораздвижи атаката и се понрави с хубави отигравания.

В последните десетина минути Литекс заигра още по-настоятелно и натика противника в наказателното поле. Първият пропуск бе на Рафаел Перес в 80-ата минута, който прати топката над вратата. После и младокът Александър Георгиев би над вратата отблизо. Последваха нови две съдийски тесли на босненеца Якупович. Първо реферът подмина задържане на Бьорн Йонсен в наказателното поле, а малко след това след удар към вратата защитник на Йелгава игра с ръка, но отново не последва сигнал. В последните секунди Йонсен можеше да се превърне в герой за Литекс, но Диало се хвърли на шпагат и предотврати почти сигурен гол.

Двубоят по минути ТУК

ЛИТЕКС - ЙЕЛГАВА (ЛАТВИЯ) 2:2
(1:1 в първия мач)
0:1 Марчиш Ошс (11), 1:1 Бьорн Йонсен (25), 2:1 Бьорн Йонсен (56), 2:2 Абдулайе Диало (60)