Волейболистите на България сразиха Куба с 3:1 (25:19, 25:19, 19:25, 25:17) във втория сблъсък помежду им в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Двубоят бе от група "C" във втора дивизия на Световната лига, а успехът бе четвърти за България над този съперник тази година. Срещата започна с минута мълчание в памет на загиналия Тодор Славов след тежка катастрофа на Рали "Твърдица - Елена 2015".

За националите това бе седма победа и въпреки че имат актив от 18 точки, колкото и Аржентина, те излезнаха на първо място в групата. Причината е, че от тази година на първо място се гледат победите в груповата фаза, а след това точките. Куба завърши участието си 3 успеха и 9 поражения, които отредиха на тима последното място в групата със 7 точки.

Първият гейм стартира точка за точка, а България за първи път поведе при 7:6. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за родните „трикольори”. Играта продължи да е равностойна и преднината на България бе само от 2 точки – 16:14 при втората техническа пауза. Лека полека националите взеха инициативата и спечелиха първата част с 25:19 след точка на Теодор Тодоров.

Куба поведе с 4:1 в началото на втория гейм след серия мощни сервиси, а Пламен Константинов набързо взе прекъсване. Блокада на Теодор Тодоров намали разликата до 4:3, а нова блокада на Светослав Петков изравни нещата за 5:5. Поредна блокада осигури аванс от 8:6 за „лъвовете” на първото техническо прекъсване, след което те взеха нещата тотално в свой ръце и поведоха с 16:10 при втората техническа пуаза. До края на гейма възпитаниците на Пламен Константинов нямаха проблеми и отново победиха с 25:19.

Както и във втората част, кубинците започнаха по-добре в самото начало на третия гейм и поведоха с 5:3. Постепенно българските национали обърнаха нещата до 8:7 в своя полза при първата техническа пауза. След това националите ни показаха слабости и подаването към Тодоров остана под нивото на мрежата. Кубинците дръпнаха с 14:11 и след това с 16:13 при втората техническа пауза. Отпускането в редиците на България си каза думата и Куба спечели тази част с 25:19, за да намали резултата в мача до 2:1 гейма.

Българите започнаха лошо и в четвъртия гейм, в който Куба поведе с 5:2 след наши грешки и блокада срещу Владо Николов. Националите ни обаче бързо се окопитиха и поведоха с 8:7 при първата техническа пауза. Оттук насетне българските национали не срещнаха кои знае какви затруднения и показаха, че определено са по-можещият отбор в тази среща. След добра защита и успешни контри България водеше с 16:10 на второто прекъсване, а до края на частта не допусна изненади и спечели с 25:17, за да извоюва заслужения си успех.

С 16 точки най-резултатен бе Станислав Петков, а 14 добави Николай Пенчев. Интересното е, че Куба направи повече блокади от България - 12:10, а Марио Санчес се отчете с 11 точки.

Следващата седмица България приема Аржентина за последните си мачове от груповата фаза. Именно от тези две срещи ще зависи кой отбор от групата ще се класира за финалната четворка на втората дивизия във Варна. При една победа от двата мача за "гаучосите", те ще изхвърлят от борбата лидера във временното класиране Канада, който завърши двубоите си и има 6 победи и 6 загуби. Аржентинците имат 6 победи и 4 загуби преди срещите във Варна следващите събота и неделя (4 и 5 юли) пак от 20:45 часа.

Както е известно, България е домакин на финалите във Втора лига във Варна. Двубоите са на 10 и 11 юли. Нашите тъй като са домакини се класират директно за финалите във Варна и на практика мачовете от групата нямат значение.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:1 (25:19, 25:19, 19:25, 25:17)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Владимир Николов 13, Николай Пенчев 14, Станислав Петков 16, Теодор Тодоров 11, Виктор Йосифов 11 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров, Любомир Агонцев, Данаил Милушев 1, Тодор Скримов)

КУБА: Рикардо Калво 4, Роландо Сепеда 9, Хавиер Хименес 7, Марио Ривера 11, Дариел Албо 8, Ливан Осория 8 - Йондер Гарсия-либеро (Мигел Гутиерес, Адриан Гойде)