Националният мъжки отбор на България по волейбол победи Куба с 3:0 (25:22, 25:16, 26:24) в мач от Световната лига.  Срещата се игра пред препълнените трибуни в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Именно в "Конгресна" ще бъдат и финалите във Втора дивизия на Световната лига, за които "лъвовете" се класират директно като домакини.

Селекционерът на българите Пламен Константинов започна с Андрей Жеков, Николай Пенчев, Тодор Скримов, Владимир Николов, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров. После влязоха още Мирослав Градинаров и Станислав Петков.

Първият гейм протече започна равностойно, като играта вървеше точка за точка до 19:19. Тогава нашите овладяха инициативата след влизането на Градинаров. Именно резервата реализира и поведохме, а ас увеличи преднината на България, за да затворим частта с 25:23. Домакините доминираха тотално през втората част и не изписнуха нито за миг инициативата – 25:16 и дръпнаха с 2:0 гейма.

Най-оспорвано протече третият гейм, в който гостите успяха да поведат с 8:4. Кубинците допуснаха изравняване - 14:14, но отново излязахо напред в резултата с 22:20. Нашите се възполваха от грешка на съперника и намалиха на 21:22. Тук отново решителна намеса имаше Градинаров, който реализира ас за 22:22. Стигна се до ново изравняване 24:24. Владимир Николов направи важна точка за 25:24, а след това атака на кубинците излезе в аут за 24:26 и крайната ни победа с 3:0 гейма.

Това беше шеста победа за нашите в Световната лига и трета поредна над кубинците след двете победи като гости с по 3:1 гейма преди три седмици.  Мачът продължи около час и половина.

Най-резултатен от нашия тим беше капитанът Владимир Николов с 13 точки, а Тодор Скримов се отчете с 12, Теодор Тодоров с 11, Николай Пенчев - с 9. За кубинците Роландо Сепеда завърши със скромните 7 точки. Дариел Албо направи 6, Ливан Осория и Марио Ривера – по 5.

След победата "лъвовете" заемат третото място с 15 точки след 6 победи и 3 загуби. Кубинците са последни в група "С" със 7 точки след 3 успеха и седем поражения. Утре от 20:45 часа е вторият ни домакински мач с Куба.

В това издание на Световната лига участват 32 отбора. Те са разделени в три дивизии - първа, втора и трета. В първа дивизия са две групи от по 4 отбора. Във втора дивизия са три групи от по 4 отбора, като България е в група "С". В трета дивизия са също три групи от по четири отбора. Заради лошото участие миналата година България изпадна от първа във втора дивизия.

България - Куба 3:0 (25:23, 25:16, 26:24)