Арсенал срази Астън Вила с категоричното 4:0 в 134-ия финал на турнира ФА Къп – Купата на Англия. Така „тпчиите” не само защитиха трофея си от миналия сезон, но и спечелиха отличието за 12-и път в историята с попаденията на Тио Уолкът (40), Алексис Санчес (50), Пер Мертезакер (62) и Оливие Жиру (90+3). Астън Вила пък не успя да спечели трофея за осми път и това означава, че седмият в крайното класиране на Висшата лига – Саутхемптън получава правото да участва в Лига Европа.

"Артилеристите” държаха мача под свой контрол още от първия съдийски сигнал. В 15-ата минута Шей Гивън спаси сигурен гол, избивайки удар с глава на Косиелни. Последваха пропуски на Аарън Рамзи и Тио Уолкът, който все пак успя да се разпише в 40-ата минута, когато се възползва от подаване на Алексис Санчес, свалил топката с глава след центриране на Начо Монреал.

Пет минути след почивката чилиецът Алексис Санчес покачи на 2:0 след страхотно изпълнение от около 25 метра. Топката рикошира в напречната греда и влезе във вратата на тима от Бирмингам. В 56-ата минута чилиецът отново се разписа, но попадението бе отменено заради засада на Уолкот преди това.

В 62-ата минута Пер Мертезакер направи преднината на Арсенал класическа – 3:0, след като засече с глава центриране на Санти Касорла от корнер. До края на мача „топчиите” продължиха да имат инициативата, а Астън Вила нито веднъж не застраши вратата на Войчех Шчесни.

В последните секунди Алекс-Окслейд Чембърлейн изведе Оливие Жиру, който оформи крайното 4:0, което категорично показва заслужения триумф за Арсенал.

Арсенал – Астън Вила 4:0

1:0 Тио Уолкът (40), 2:0 Алексис Санчес (50), 3:0 Пер Мертезакер (62), 4:0 Оливие Жиру (90+3)

Съставите
Арсенал: Шчесни, Белерин, Мертезакер, Косиелни, Монреал, Коклен, Касорла, Рамзи, Йозил (77- Уилшър), Алексис Санчес (90 - Алекс-Окслейд Чембърлейн), Уолкът (77 - Оливие Жиру).

Астън Вила: Гивън, Хътън , Влаар, Окоре, Ричардсън (68 - Бакуна), Уестууд (71 - Санчес), Делф , Клевърли , Грилиш, Н'Зогбия (53 - Агбонлахор ), Бентеке.