Лукойл Академик победи Балкан в Ботевград с 80:78 в четвърти мач от финалната серия. По този начин резултатът стана 2:2 победи. Домакините пропуснаха отличен шанс да спечелят шампионската титла пред своя публика. Те загубиха първата среща в Правец, но след това спечелиха два последователни двубоя.

Балкан беше на прага на историческа първа титла от 1989 година. При успех днес ботевградчани щяха да сложат пета титла в клубната си витрина. След като обаче Лукойл Академик победи, серията беше изравнена и петата решителна среща ще се играе на 1 юни в Правец.

Големите емоции се развихриха във втория период. 6 минути след началото му помощник-треньорът на Балкан Любомир Лилов получи техническо нарушение за реплики към съдиите, а после беше санкциониран и старши треньорът Влада Вукойчич.

Играта вървеше кош за кош и на таблото светеше 54:54 преди старта на последната четвърт. След смени на водачеството се стигна до 63:63 5 минути преди финалната сирена. Последва размяна на атаки и 1,20 минути пред края гостите вече водеха със 75:73. Тогава Иван Лилов реализира тройка и изведе Балкан напред в резултата – 76:75.

Драмата стана пълна, когато още в ответната атака Никола Драгович върна аванса от 2 точки на тима си – 78:76. Последваха точни изстрели от фаулове на Лилов и Тери Смит. Звездата на гостите реализира само 11 секунди преди последния съдийски сигнал. В щурма на отчаянието домакините се опитаха да докарат мача поне до продължения. Буквално в последните секунди обаче Иван Лилов стреля от тройката, но пропусна, а и Педжа Стаменкович не успя при добавката. Времето изтече и Лукойл Академик си тръгна с победата.

С най-голям принос за успеха на гостите беше Веселин Веселинов със 17 точки и 8 борби. Тери Смит се отчете с 16, Никола Драгович остана с 15, а Христо Захариев завърши с 13.

Капитанът на Балкан Павел Маринов реализира 21 точки и 7 борби, Мартин Маринов, Иван Лилов и Николай Върбанов вкараха по 11 точки. Милан Милованович остана с 10, а Педжа Стаменкович със 7 точки.