Лукойл Академик победи Балкан Ботевград с 82:81 в първи финал. Серията се играе до три успеха от пет мача, вторият отново е в Правец в понеделник. Двубоят предложи невиждана драма, в която Балкан загуби, а имаше страхотен шанс да стигне до успеха. Домакините водеха на моменти с 28 точки, но момчетата от Ботевград стигнаха до равенство и имаха последна стрелба при 82:81. Педжа Стаменкович обаче не успя и успехът бе за домакините от Правец.

Първото полувреме бе изцяло за домакините от Лукойл Академик, които спечелиха отделните части с 31:13 и 22:16 за 53:29. Третата част обаче Балкан се вдигна на щурм и я спечели с 31:14, с което намали резултата на 67:60 за „студентите“. В четвъртата част драмата бе пълна, след като Балкан изравни при резултат 72:72. След това домакините се сковаха и Балкан пропусна златен шанс да изтръгне успеха.

Първата част мина изцяло под диктовката на домакините, които тотално доминираха при стрелбата основно чрез Ди Браун. Американецът имаше 12 точки само за първите десет минути, 9 добави Христо Захариев. Балкан вкара едва 13 точки, като 5 от тях бяха на сметката на Иван Лилов, който обаче не показа кой знае каква успеваемост при стрелбата. След първите десет минути Лукойл Академик водеше с 31:13.

През втората четвърт слабата стрелба на Балкан от дистанция продължи, а домакините дръпнаха с 37:14, след което треньорът на ботевградчани Влада Вукойчич взе прекъсване. Разликата за Лукойл Академик набъбна на 26 точки при 44:18. Три минути преди края на полувремето домакините водеха с 46:22. Едва в последните секунди Балкан започна да играе малко по-организирано и намали изоставането си на 29:51. В крайна сметка на полувремето Лукойл Академик водеше с 53:29.

Началото на третата част бе по-силна за Балкан, които пет минути преди края намалиха изоставането си до 18 точки – 60:42. Николай Върбанов вкара за 61:44. При 61:46 треньорът на Лукойл Академик Тони Дечев бе принуден да вземе прекъсване, тъй като 3:44 до края на частта домакините бяха вкарали едва 8 точки. Павел Маринов намали още изоставането на Балкан след два точни фаула за 61:48. Мартин Маринов изстреля снаряд от трите точки за 63:52. Драмата стана пълна 1:36 преди края на третата част, когато Павел Маринов намали на 55:63. Третата част завърши при резултат 67:60 за Лукойл Академик. Само в тази част завърши при резултат 31:14 за гостите от Ботевград.

Четвъртата част започна кош за кош и Балкан намали изоставането си само на 3 точки при 72:69. Павел Маринов наниза тройка и хвърли цялата зала в екстаз – 72:72. Домакините поведоха с тройка за 75:72. В следващите минути домакините дръпнаха с няколко точки, но не успяха да се откъснат и резултатът стана 82:78. Мартин Маринов намали на 82:81 след убийствена тройка и отново хвърли в екстаз горещата агитка на Балкан. Драмата се развихри в последните секунди, когато гостите имаха последна атака. Педжа Стаменкович обаче пропусна и успехът остана за домакините.