Литекс постигна впечатляваща победа с 4:2 в домакинството си на Лудогорец от предпоследния кръг на "А" група. "Оранжевите" изоставаха в резултата с 0:2, но след хеттрик на Бьорн Маарс Йонсен стигнаха до трите точки и продължават битката с Берое за сребърните медали. Тимът на Петър Хубчев и ловчанлии имат по 54 точки, а в последния кръг старозагорци гостуват на Лудогорец, докато Литекс има визита на ЦСКА.

Преди двубоя в Ловеч домакините начело с Красимир Балъков уважиха разградчани, загърбвайки войната между двата клуба. "Оранжевите" спазиха феърплея и направиха шпалир на Лудогорец, който си осигури предсрочно четвъртата поредна шампионска титла в "А" група.

За мача днес Балъков направи няколко промени, тъй като имаше кадрови проблеми. Специалистът не можеше да разчита на оперирания национал Илия Миланов и контузените Данило Асприля, Кристиян Малинов и Антон Недялков. Шанс да започне титуляр получиха Пауло Регула и Кирил Десподов, а възстановен от вирусно заболяване в състава се завърна Петрус Бумал. Младият Александър Георгиев пък записа дебют в "А" група, включвайки се като резерва. Колегата на Балъков - Георги Дерменджиев, заложи в атака на Марселиньо, Мисиджан и Абало, които създадоха много проблеми на отбраната на "оранжевите", но само през първото полувреме, тъй като след почивката домакините прегазиха съперника и му нанесоха тежка загуба.

Лудогорец поведе още в 6-ата минута. Разградчани се възползваха от неразчетените действия на бранителите на Литекс и отбелязаха. Абало центрира отдясно, а Страхил Попов не успя да изчисти добре топката, която попадна право на крака на Кишада, който нацели напречната греда, след което Мисиджан направи точна добавка - 0:1.

В 20-ата минута след корнер топката попадна неочаквано в Рафаел Перес, но той не можа да отправи удар и да изравни. В ответната контраатака Мисиджан се озова сам срещу Баривиейра, но би високо над целта. Гостите създадоха малко след това нова опасност, но този път Кишада не бе точен отблизо. В 32-ата минута ловчанлии претендираха за дузпа за задържане на Кирил Десподов, но съдията Георги Йорданов остана безмълвен.

В 38-ата минута Бьорн Маарс Йонсен изпусна отлична възможност да се разпише, а в добавеното време на първата част Лудогорец успя да удвои преднината си. Кишада проби по левия фланг, центрира в наказателното поле, където Марселиньо беше оставен непокрит и с мощен удар отбеляза във вратата на Баривиейра - 0:2.

Maлко преди почивката Балъков пусна юношата Александър Георгиев на мястото на контузения Бумал, а в началото на втората част се появи и Милчо Ангелов, който замени Кирил Десподов.

В 47-ата минута Литекс получи дузпа за нарушение на Моци срещу Йонсен. Пауло Регула хладнокръвно реализира за 1:2, а в 64-ата минута португалският халф опита силата на удара си от границата на пенала, но топката мина покрай страничната греда на вратата на Лудогорец. Минута след това - в 65-ата, Регула центрира перфектно от фаул, снажният Йонсен се извиси над всички и с глава изравни за 2:2.

В 68-ата норвежецът направи пропуск след центриране на Страхил Попов, но в следващата атака Йонсен се реваншира и вкара за пълния обрат - 3:2. Силен удар на Румен Руменов от дистанция не бе уловен от Чворович, който изпусна топката и тя попадна в Йонсен, който отблизо го разстреля. В 90-ата минута снажният норвежец оформи хеттрика си след пробив и асистенция на Страхил Попов - 4:2.

Mачът по минути
- ТУК!

ЛИТЕКС - ЛУДОГОРЕЦ 4:2
0:1 Върджил Мисиджан (6), 0:2 Марселиньо (45+1), 1:2 Пауло Регула (48-дузпа), 2:2 Бьорн Маарс Йонсен (65), 3:2 Бьорн Маарс Йонсен (69), 4:2 Бьорн Маарс Йонсен (90)