Лукойл Академик се класира на финал в баскетболното ни първенство. Тимът победи Черно море във Варна с 83:81 и спечели полуфиналната серия с 3:1 успеха. Така тимът от Правец ще играе на финал за 14-та поредна година. Серията на Лукойл Академик започна през 2002 година, когато загуби от Ямбол, последваха 11 поредни титли, за да дойде миналата година, в която "Левски" ги свали от трона. На финала Лукойл Академик очаква победителя от Балкан - Рилски спортист (2:1 в серията за ботевградчани).

Днешната четвърта среща във Варна бе изключително драматично, домакините имаха аванс на полувремето при 41:39. Лукойл Академик обаче спечели третата част с 22:12, откъдето дойде и крайният им успех. В последната четвърт "моряците" опитаха да обърнат развоя на двубоя, въпреки че изоставаха с 8-10 точки. В края се стигна до 5, но силите им бяха само за тройка със сирената, която фиксира крайния резултат.

През първата част преднината на Лукойл Академик стигна десет точки при 19:9. Милян Пупович вкара хубава тройка за край на частта за 20:17 в полза на Лукойл Академик. Около две минути след началото на втората част домакините вече изравниха резултата 24:24. Станимир Маринов вкара тройка и варненци поведоха за първи път от доста време при 29:27. Асен Великов вкара кош и бе фаулиран за 32:27 в полза на Черно море, но пропусна от наказателната линия. Станислав Славейков вкара тройка за 36:30, но Драгович намали на 36:32. Коматина подлуди залата с нова тройка за 39:32. Гостите от Правец обаче набързо изравниха резултата за 39:39. На полувремето домакините от Варна се оттеглиха с преднина 41:39.

Третата част започна с по-добра игра на Лукойл Академик. Тимът поведе с 49:45, а Тери Смит забоде тройка за 55:45 и десет точки преднина. Авансът на гостите се запази и при 59:49. Пупович намали на 53:59, а краят на третата част дойде при резултат 61:53 за Лукойл Академик. Авансът на Лукойл Академик стана и 13 точки при 66:53, а в същата атака вкараха още две точки за 68:53. Милян Пупович намали изоставането при резултат 61:68. Лукойл Академик обаче не допусна грешки и поддържаше аванса си от 8-10 точки. Стигна дори до 12 при 77:65 4 минути преди края. В последните секунди "моряците" опитаха щурм и стигнаха до 5 точки изоставане при 80:75, при което Бочка изпусна, като топката си поигра около ринга. Христо Захариев вкара един фаул за 81:75, а при ответната атака Лени Дениъл бе фаулиран. Американецът обаче пропусна първия изстрел и вкара втория за 76:81. Станимир Маринов намали на 78:82, като пропусна фаула, отсъден в атаката. Драгович вкара един фаул за 83:78, Пламен Алексиев имаше време да вкара тройка със сирената за крайното 83:81 за Лукойл Академик.

Даниел Браун бе над всички за победата с 22 точки. Никола Драгович оформи дабъл-дабъл от 14 плюс 10 борби. 13 точки отбеляза Христо Захариев, а с по 12 се включиха Тери Смит и капитанът Тенчо Банев. Най-добрият играч на Черно море бе Лени Даниел с 25 точки и 8 борби, но и цели 8 пропуска от 17 опита от линията за изпълнение на наказателни удари. Станимир Маринов вкара 12 точки.