България отстъпи с 1:2 на Испания във втория си мач от Група "А" на Европейското за юноши до 17 години. Двубоят се игра пред около 7000 зрители на стадион "Лазур" в Бургас, където трибуните не можаха да се напълнят както беше в Стара Загора на старта - загубата с 0:2 от Хърватия в сряда.

"Трикольорите" имаха далеч повече шансове днес, но вкараха само един гол, а и класата на испанците си каза думата. Сред титулярите на гостите личаха четирима от Барселона, както и играчи от Реал (Мадрид), Валенсия и Атлетико (Мадрид). "Фуриите" организираха няколко заучени положения, при които затрудняваха максимално Даниел Наумов и отбраната пред него. Освен двата гола, гостите на два пъти удариха и гредите на българската врата. Наумов пък се отчете с няколко добри намеси, при които не позволи да му вкарат повече голове.

С попадение срещу Испания блесна талантът на Литекс Тонислав Йорданов в 35-ата минута. В 11-ата Куки бе дал преднина на гостите, а след това в мрежата на Даниел Наумов отбеляза и Франсиско Хосе Виялба.

Загубата изпари мечтата на "трикольорите" за класиране на 1/4-финалите. Напред от нашата група продължават Хърватия (6 точки) и Испания (4). Нашите таланти все пак имат шанс да постигнат победа, на 12 май се изправят в Созопол срещу Австрия, който е с 1 точка в актива.

Мачът с Испания започна с едноминутно мълчание в памет на починалата легенда на Спартак (Варна) Живко Господинов.

Селекционерът Александър Димитров се довери на същите единадесет, които започнаха и срещу Хърватия. Още в началото България можеше да поведе с куриозен гол. Във 2-ата минута Матео Стаматов проби по лявото крило и центрира в наказателното поле на Испания, като топката кацна върху напречната греда и излезе в аут. В 9-ата Георги Русев обстрелва Алехандро Сантоме, но право в ръцете на стража на Атлетико (Мадрид).

В 11-ата минута Испания поведе. Хосе Луис Саласар - Куки направи 0:1. Голмайсторът бе изведен от капитана Карлес Аленя след заучено статично изпълнение и не остави шансове на Наумов. Вратарят на Лудогорец демонстрира класа малко по-късно, когато отрази коварен изстрел на Куки. Малко след това Русев стреля в тялото на защитник, след което Асен Чандъров имаше страхотна възможност да изравни, но Сантоме изби в корнер. В 35-ата минута вратарят на Атлетико (Мадрид) сбърка фатално и Тонислав Йорданов го наказа. Сантоме направи подарък на нашите, тъй като не можа да отиграе топката по най-добрия начин, след като защитник му я върна, голмайсторът на Литекс се възползва, преодоля технично вратаря и се разписа в опразнената врата за 1:1. Това е първи гол за България на Европейското за юноши до 17 години.

След почивката иберийците бяха далеч по-активни и второто попадение във вратата на Наумов не закъсня. В 47-ата минута при центриране от фаул Франсиско Хосе Виялба остана непокрит до точката на дузпата, откъдето отправи удар по земя и реализира - 1:2. "Фуриите" продължиха да атакуват и първо Наумов се намеси, а след това в 56-ата минута гредата спаси българите. Юношата на Барселона Карлес Перес проби и стреля силно от 20-ина метра, като топката се отби в лявата греда. Александър Димитров потърси промяна, включвайки Алекс Боримиров и Валентин Йосков в игра. Гостите обаче бяха прецизни в отбрана и без проблем спираха атаките на нашите. В 65-ата минута и защитникът Алекс Мартин удари греда за късмет на Наумов. Малко след това вратарят Сантоме направи нова грешка, но Георги Русев вече беше паднал на земята и не може да стреля. До края испанците доминираха и на няколко пъти на Наумов му се налагаше да спасява удари към вратата му. Така срещата приключи със загуба 1:2 на "трикольорите" ни, които обаче се представиха достойно срещу класния противник.

Mачът по минути - ТУК!

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 1:2
0:1 Хосе Луис Саласар - Куки (11), 1:1 Тонислав Йорданов (35), 1:2 Франсиско Хосе Виялба (47)