Етър отвя с 4:1 Академик (Свищов) в домакинството си в Дебелец и се върна на победния път. След случилото се в Левски (1:1) „виолетовите” днес изглеждаха преобразени и не само взеха убедителен успех, но и изиграха най-силния си мач под ръководството на Георги Василев, пише sport-vt.com. Предварителните очаквания бяха за трудна среща, но „студентите”, които не са случаен отбор, просто нямаха никакъв шанс срещу разигралите се етърци.

На вратата за Етър беше картотекираният треньор на вратарите Румен Русев, а в защита след освобождаването на Тодор Стоев се върна Емил Копаранов.

Мачът започна с ранен гол – още в 5-ата минута Радослав Анев центрира отляво от фаул, Искрен Писаров стреля с глава и топката се отби от напречната греда и след рикошет влезе в мрежата – 1:0. Домакините действаха много нахъсано и атакуваха непрекъснато. Николаев пропусна да удвои в 14-ата минута, като напредна сам отляво, излезе срещу вратаря и стреля в обратния ъгъл, но неточно покрай гредата. Свищовлии търсеха контри и това направи мача в началото двуостър и много динамичен. Реферът Илиян Николов сериозно ядоса публиката, като показа нееднакъв критерий при картоните, а най-спорната ситуация бе още в 8-ата минута, когато Красен Каравелов при спряна игра събори на земята Анев, но получи само жълт картон.

В този мач обаче нищо не можеше да спре етърци. В 18-ата минута отново Радо Анев центрира отляво от фаул и Емил Копаранов с глава технично обърна топката в мрежата – 2:0. Далечен удар на Тихомир Кънев в 21-ата принуди вратаря Пантев да лови. После Академик поизнесе играта напред, но за цяло полувреме стигна само до една изсипана от Тодор Тодоров топка, която Румен Русев хвана без проблеми. Етърци атакуваха срещу силния вятър. В 45-ата минута отново Кънев стреля отляво, но вратарят улови.

Гостите все пак стигнаха до гол в 55-ата минута, когато след атака отляво и разбъркване Добри Петров прати топката в мрежата за 2:1. Това обаче съвсем развихри „болярите” и само след три минути публиката изригна. Джихат Кямил със страхотен удар извън пеналта направо препарира вратаря Пантев – 3:1. Георги Василев пусна на мястото на Анев Димитър Байдаков, чието име бе непрекъснато скандирано от агитката. Байдаков заигра на върха на атаката заедно с Кънев. Четвъртото попадение падна в 62-ата минута, когато Николаев навлезе опасно в пеналта отляво и стреля, топката се отби от защитник и Тихомир Кънев шутира мощно. Вратарят Пантев за пореден път отби, но Тодор Колев със силен удар направи 4:1.

До края етърци атакуваха вихрено и въпросът беше само дали гостите ще отнесят още голове. Силен удар на Тодор Колев профуча до гредата, а в 71-ата минута Байдаков бе намерен в пеналта и с глава стреля също до гредата. Малко по-късно същото направи и Кънев. Цветан Петров влезе на мястото на Макенджиев, а Иван Петков – на Писаров. Точно преди смяната си Писаров можеше да вкара и втори гол, след като нахлу в пеналта и стреля, но вратарят боксира. В 80-ата минута Иван Петков отблизо пропусна да вкара, а пет минути преди края Байдаков бе изведен сам и стреля без забавяне, но вратарят Пантев отново спаси и бе с основна заслуга свищовлии да не си тръгнат поне с петица.

Така Етър отнесоха Академик, а сега му предстоят три поредни гостувания – в Козлодуй, Червен бряг и Видин (плюс служебно 3:0 над Ситомир). "Виолетовите" събраха 39 точки, а на върха с 46 е Спартак (Плевен), следван от Бдин (Видин) с 40.

Етър: Русев, М. Николов, Аладжов, Анев (57 Байдаков), Макенджиев (71 Цв. Петров), Кямил, Копаранов, Николаев, Писаров (75 Ив. Петков), Кънев, Колев.

Академик: Пантев, Бл. Ангелов, Ганев, Пл. Ангелов, Иванов, Ив. Тодоров, Кр. Каравелов, Чанов (65 Младенов), Т. Тодоров (78 Д. Каравелов), Денчев (56 Тафраджийски), Д. Петров.