България измъкна точка от четирикратния световен шампион Италия - 2:2 в интригуващ мач, който беше официален дебют на новия селекционер Ивайло Петев. "Трикольорите" се представиха успешно срещу класния противник и дори могат да съжаляват, че не стигнаха до победата.

Три от попаденията под дъжда на "Васил Левски" бяха отбелязани от български футболисти. В 4-ата минута Йордан Минев даде преднина на "адзурите" след нелеп автогол. Силни минути на "трикольорите" доведоха до пълния обрат. Първо Ивелин Попов изравни в 11-ата минута, а в 17-ата Илиян Мицански доведе нещата до 2:1.

В 37-ата Попов удари греда, а след масиран натиск на гостите в заключителните минути закономерно се стигна до второ попадение във вратата на Николай Михайлов. Точен за крайното 2:2 беше натурализираният бразилец Едер, който вкара при дебюта си за националния отбор на Италия. След равенството България остава четвърти в Група "H" с 5 точки, а "адзурите" са втори с 11. Лидерът Хърватия има 13 точки.

С днешното реми традицията беше продължена и вече в трети пореден двубой в София между "трикольорите" и италианците не е излъчен победител. Освен това се повтори резултатът от предишния сблъсък - 2:2 в световната квалификация на 7 септември 2012 година. През 2008-а пък срещата в България завърши 0:0, като отново беше квалификация за Световно.

За първото си сериозно изпитание новият селекционер на България Ивайло Петев изненада всички с решението си да заложи на върха на атаката на Илиян Мицански. Специалистът остави Ивелин Попов да напада от задна позиция, а Валери Божинов остана резерва. По крилата атакуваха Михаил Александров - по лявото, и Георги Миланов по дясното. Опорни халфове бяха новият капитан Светослав Дяков и Владимир Гаджев.

На вратата застана Николай Михайлов, който беше предпочетен пред Футболист на България за 2014 година Владислав Стоянов. В защита срещу "адзурите" започнаха Станислав Манолев (най-вдясно), Йордан Минев (вляво) и двойката централни бранители Николай Бодуров и Александър Александров от Лудогорец.

Още в началните секунди на мача Италия можеше да поведе. В 18-ата секунда Чиро Имобиле остана сам срещу Николай Михайлов след груба грешка на бранителите ни, но за наш късмет играчът на гостите стреля покрай вратата в аут. Три минути по-късно Йордан Минев даде преднина за "адзурите". След центриране, при което Михайлов се размина с топката, Симоне Дзадза стреля, а защитникът на Лудогорец изчисти неумело в собствената си врата - 0:1.

Първата голова ситуация за България беше в 8-ата минута, когато Михаил Александров стреля от воле, но Марко Верати изби пред голлинията. В 11-ата резултатът беше изравнен. Станислав Манолев напредна по дясното крило и центрира към съотборника си в Кубан Ивелин Попов, който с изтрел пред наказателното поле наказа Салваторе Сиригу с точен удар в долния десен ъгъл за 1:1.

Избраниците на Петев стигнаха до пълния обрат в 17-ата минута, когато след бърза контраатака Георги Миланов центрира отдясно, а Илиян Мицански изпревари Андреа Бардзали и с глава вкара за 2:1 за радост на малкото публика по трибуните на "Васил Левски".

В 20-ата Имобиле пропусна добра ситуация, а до почивката най-интересното положение беше в 37-ата минута, когато Ивелин Попов изпълни прекия свободен удар с десния крак, но право в напречната греда.

Втората част започна значително по-скучно. В 55-ата минута все пак се стигна до комична ситуация, след като Гаджев тъкмо си нагласяше топката да стреля към италианската врата, но съдията Дамир Скомина му попречи, което разсмя публиката. В 60-ата Верати стреля опасно, но за късмет на Ники Михайлов извън рамките на вратата му. След това зачестиха положенията пред стража на Мерсин, който отрази няколко удара. В края "трикольорите" бяха принудени от италианците да се защитават, като появилият се на смяна Валери Божинов почти нямаше възможност да играе с топката. В най-опасната ситуация Джорджо Киелини се отчете с фрапантен пропуск пред Ники Михайлов. В този момент избраниците на Петев почти нямаха сили и трудно противодействаха на противника. В 84-ата минута "адзурите" стигнаха до 2:2. Дебютантът за Италия Едер се освободи от Дяков пред наказателното поле и с майсторски фалцов удар не остави шансове на Михайлов, който беше принуден за втори път да вади топката от мрежата си.

До края се наложи и Бодуров да блесне. Защитникът на Фулъм храбро се намеси в добавеното време и така България геройски удържа точката срещу фаворита за спечелване на нашата група.

Следващият мач на националите ни е гостуване на Малта - на 12 юни. Същият ден е сблъсъкът за първото място Хърватия - Италия.

Евроквалификацията по минути -
ТУК!

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 2:2
0:1 Йордан Минев (4-автогол), 1:1 Ивелин Попов (11), 2:1 Илиян Мицански (17), 2:2 Едер (84)

България: 13.Николай Михайлов, 11.Станислав Манолев, 23.Александър Александров, 5.Николай Бодуров, 6.Йордан Минев, 21.Светослав Дяков jalt.jpg, 18.Владимир Гаджев, 17.Георги Миланов (88 smqna.jpg 16.Венцислав Василев), 10.Ивелин Попов topka.jpg (85 smqna.jpg 8.Симеон Славчев), 7.Михаил Александров, 19.Илиян Мицански topka.jpg (73 smqna.jpg 9.Валери Божинов)
Резерви: 1.Владислав Стоянов, 12.Божидар Митрев, 2.Иван Бандаловски, 3.Борислав Стойчев, 4.Георги Терзиев, 16.Венцислав Василев, 14.Кристиян Малинов, 8.Симеон Славчев, 15.Ивайло Чочев, 20.Александър Тонев, 9.Валери Божинов, 22.Радослав Василев
Треньор: Ивайло Петев

Италия: 12.Салваторе Сиригу, 3.Джорджо Киелини, 19.Леонардо Бонучи, 15.Андреа Бардзали, 5.Лука Антонели (78 smqna.jpg 22.Маноло Габиадини), 21.Андреа Бертолачи (72 smqna.jpg 8.Роберто Сориано jalt.jpg), 6.Антонио Кандрева, 10.Марко Верати, 4.Матео Дармиан jalt.jpg, 9.Чиро Имобиле jalt.jpg, 7.Симоне Дзадза (57  smqna.jpg 17.Едер topka.jpg)
Резерви: 18.Федерико Маркети, 2.Емилиано Морети, 13.Андреа Ранокия, 8.Роберто Сориано, 14.Мирко Валдифиори, 16.Марко Пароло, 23.Франко Васкес, 11.Алесио Черчи, 17.Едер, 20.Грациано Пеле, 22.Маноло Габиадини
Треньор: Антонио Конте