Барселона победи Манчестър Сити само с 1:0 в реванша на „Камп Ноу” от 1/8-финалите в Шампионската лига и с общ резултат 3:1 се класира за следващия етап на най-престижния европейски клубен турнир. Гола за успеха вкара Иван Ракитич (31).

Каталунците бяха спечелили с 2:1 в първия мач като гости, а в реванша можеха да спечелят много по-убедително, тъй като създадоха много положения и удариха 2 греди. Вратарят на гостите Джо Харт пък се отчете с фантастични спасявания, а за капак на всичко Серхио Агуеро пропусна дузпа в 78-ата минута.

Луис Енрике заложи на Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар в атака и не спести силите им въпреки предстоящото голямо дерби срещу Реал (Мадрид) в Примера дивисион идната неделя. Колегата му начело на „гражданите” Мануел Пелегрини избра Серхио Агуеро да води атаката на тима, а малко зад него действаше Давид Силва, подкрепян по крилата от Самир Насри и Джеймс Милнър.

Домакините взеха инициативата от самото начало и положенията пред вратата на Джо Харт започнаха да се редят едно след друго, докато неговите съотборници правеха грешка след грешка. В 6-ата минута Неймар беше изведен малко под ъгъл срещу Джо Харт, след което нацели близката греда, топката се разходи почти по голлинията и излезе в аут.

В 14-ата гостите имаха шанс, след като Яя Туре центрира ниска топка, но Даниел Алвеш чукна пред Милнър и улесни германския вратар Марк-Андре тер Щеген. Пет минути по-късно Суарес претендираше, че е задържан от Демикелис при опасна контраатака, но не получи фаул.

В 31-ата минута Барса материализира превъзходството си, след като Меси направи страхотно извеждащо подаване към Иван Ракитич, който овладя на гърди и технично прехвърли Харт за 1:0. Минута преди края на първата част Суарес излезе сам срещу Харт, прати топката покрай него, но тя срещна гредата и напусна очертанията.

След почивката Барса продължи да доминира тотално и дори стигна до ново попадение, което обаче бе отменено заради засада на Неймар. В 77-ата минута Неймар пропусна сам срещу Джо Харт, а в ответната атака гостите получиха дузпа, след като Жерар Пике постави крака си пред Агуеро и реферът посочи бялата точка. Потърпевщият Агуеро обаче стреля слабо и Тер Щеген спаси дузпата.

В 80-ата минута Даниел Алвеш получи жълт картон, заради който ще пропусне следващия мач на каталунците. Шест минути по-късно Меси изведе Суарес, а той се полакоми и би в тялото на вратаря вместо да завърти топката към непокрития Неймар. Последваха още пропуски на Барса, като най-фрапантният бе в 89-ата минута, когато изглеждаше, че Меси няма как да пропусне от 5-6 метра, но Джо Харт спаси шута на аржентинеца. В 92-ата минута Неймар също излезе сам срещу Харт, но вратарят отново спаси. Гостите така и не съумяха да застрашат сериозно вратата на Тер Щеген и напълно заслужено отпадат от турнира.

барселона_1.jpgmancity.jpgБарселона - Манчестър Сити 1:0
(2:1 в първия мач, общ резултат 3:1)
 1:0 Иван Ракитич (31)

Барселона
, „Камп Ноу“
Съдия: Джанлука Роки (Италия)

Ббарселона_1.jpgарселона: 1.Марк Андре тер Щеген, 3.Жерар Пике, 14.Хавиер Масчерано, 18.Жорди Алба, 22.Даниел Алвеш (90+1 - 21.Адриано Кореа), 24.Жереми Матийо, 4.Иван Ракитич (84 - 12.Рафиня), 8.Андрес Иниеста, 9.Луис Суарес, 10.Лионел Меси, 11.Неймар

mancity.jpgМанчестър Сити: 1.Джо Харт, 3.Бакари Саня, 4.Венсан Компани, 11.Александър Коларов , 26.Мартин Демикелис , 7.Джеймс Милнър (87 - 18.Франк Лампард), 8.Самир Насри (46 - 15.Хесус Навас), 21.Давид Силва , 25.Фернандиньо , 42.Яя Туре (72 - 14.Вилфред Бони), 16.Серхио Агуеро