Етър започна ударно пролетния полусезон в Северозападната "В" група, побеждавайки с 4:1 Янтра в Габрово при завръщането на треньора Георги Василев. „Виолетовите” пречупиха домакините в мач с много заряд и 11 картона, като решаваща се оказа не толкова играта, колкото голямата класа на футболистите, пише sport-vt.com. Изпълнен с нерви, картони, заряд и емоции беше мачът, игран на стадион „Христо Ботев” пред около 250 зрители. Близо 200 от тях бяха великотърновска публика, която създаде на своите играчи истинска домакинска атмосфера.

С транспаранти, виолетови балони, плакат „Добре дошъл у дома, Генерале!”, с непрестанна подкрепа „виолетовата” агитка подкрепяше своите. Както се и очакваше, домакините търсеха всякакви прийоми да се противопоставят и да спрат етърци. Груби фаулове, липса на деца, които да подават топките край тъчлинията, остри влизания, направиха мача истинска битка.

Още след първия сигнал Тодоров от домакините влезе грубо на Мартин Николов, но бе пощаден. Във втората минута отново той за груб фаул получи жълт картон, а когато в средата на полувремето подкоси и Тодор Колев, изгонването му бе спестено. В сложния за ръководене мач реферът Николай Малджански бе принуден да вдигне 11 картона – 6 за домакините и 5 за етърци, като тези за гостите бяха главно за реакции, които обаче би трябвало да избягват. Етър натисна от самото начало и можеше рано да успокои мача с гол. В 12-ата минута Стоев напредна отляво, навлезе в пеналта и намели Джихат Кямил, който обаче стреля в аут.

Постепенно габровци изнесоха играта по-напред и в 21-ата минута отправиха първия си удар – Кожухаров стреля силно отдалеч, но В. Димитров успя да улови. Куриозна ситуация имаше в 24-ата – Кънев напредна отляво и стигна до самата врата, като прати топката в мрежата. Оказа се обаче, че тя е минала от външната страна на гредата през дупка в мрежата…

Опасна ситуация за Янтра имаше в 31-ата минута, когато нападател задмина Тодор Стоев, той го задържа и получи жълт картон. До почивката етърци търсеха гола, но стигаха предимно до центрирания пред вратата, които Христов улови.

Много повече бяха положенията и емоциите след почивката. В 49-ата минута Искрен Писаров от удобна позиция стреля в тялото на защитник. Веднага след това след центриране отляво Тодор Стоев с глава би в напречната греда. Щурмът на етърци бе тотален и носеше опасност след опасност. В 52-ата минута Писаров бе съборен на границата на пеналта и от фаула Тодор Колев стреля опасно в левия ъгъл, но вратарят Христов акробатично изби. В следващата минута защитник на Янтра игра видимо с ръка в пеналта, но реферът отново реши, че няма основания за дузпа.

Логичното се случи в 56-ата минута – Джихат Кямил бе изведен отляво в пеналта, стреля и отбитата топка попадна у Искрен Писаров, който наказа родния си тим – 0:1. Силен удар на Ивелин Аладжов мина над напречната греда, а в 66-ата минута и Кънев с глава стреля над гредата.

В 74-ата избраниците на Гочето проспаха едно включване на домакините отляво, В. Димитров изби, но в мелето Тодор Стоев си вкара автогол – 1:1. Изправени пред угрозата да изпуснат победата, етърци още усилиха атаките. Писаров направи невероятен пропуск отблизо след пас с глава на Кънев. Много добро впечатление с играта си направиха раздаващите се Емил Копаранов, Тихомир Кънев, добрите отигравания на Мартин Николов, Писаров, Аладжов и други. В 77-ата минута най-сетне реферът реши да повтори с жълт картон играч на домакините и след поредното грубо влизане Стефанов пое към съблекалнята. Георги Василев пусна Николаев вместо Ем. Николов и Петков на мястото на Копаранов. Дойде и решаващата 80-а минута, когато след поредният рейд на Кънев отляво последва центриране и току-що влезлият Иван Петков с глава вкара – 1:2. Таранът от радост хукна към агитката, за което получи жълт картон.

Домакините рухнаха и до края можеха да получат още 4-5 гола. В 82-ата минута за пореден път Кънев центрира отляво, топката мина през купа от играчи и младият Ивелин Аладжов с мощен удар едва не скъса мрежата – 1:3. Малко след това трима играчи на Етър излязоха сами срещу вратаря, но тъчреферът вдигна странна засада, бурно оспорвана от публиката.

Младият Аладжов увенча добрата си игра и с втори гол, което ще му даде страхотен подем занапред – в 90-ата минута след удар на Петков с глава вратарят Христо Христов (най-силният играч на Янтра в мача) отново направи акробатично спасяване, но Аладжов отново се оказа на най-точното място и направи 1:4.

След края „виолетовите” играчи отидоха да отпразнуват победата при вярната си агитка. Така в наситения с емоции мач Етър би повече от заслужено – очевидно в играта му има още много да се стикова, но класата и индивидуалните качества на футболистите се оказа напълно достатъчна.

След успеха Етър е трети с 32 точки, лидерът Спартак (Плевен) има 37, а втори с 33 е Бдин (Видин). Янтра остава със 17 точки в средата на таблицата.