Атлетик (Билбао) спечели с 2:0 при визитата си на Еспаньол в полуфинален реванш от турнира за Купата на Краля. Така баските елиминираха “папагалчетата” с общ резултат 3:1 и ще спорят за девети път в историята с Барселона за трофея в надпреварата. Каталунците отстраниха по-рано Виляреал с общ резултат 6:2.

Първият мач между Атлетик и Еспаньол в Билбао бе завършил 1:1 и всичко трябваше да се решава на реванша в Барселона. Баските поведоха още в 13-ата минута с гол на Ариц Адуриц, а три минути преди края на първата част Ечейта удвои преднината им.

След почивката домакините опитаха всичко по силите си да се върнат в мача, но не успяха дори да стигнат до почетно попадение. Така не успя да се стигне до втория в историята на турнира барселонски финал. През 1957 г. Барселона побеждава Еспаньол с 1:0.

Атлетик (Билбао) и Барселона са играли осем пъти финал за Купата на Краля – 5 победи за каталунците (1920 г. с 2:0, 1942 г. с 4:3 сл. прод., 1953 г. с 2:1, 2009 г. с 4:1 и 2012 г. с 3:0) и 3 за баските (1902 г. с 2:1, 1932 г. с 1:0 и 1984 г. с 1:0).

За последно съперниците са спорили за този трофей през 2012 година. Тогава Барселона триумфира с 3:0 на „Висенте Калдерон” в Мадрид.

Последният случай, когато Атлетик (Билбао) печели Купата на Краля е през 1984 г. Тогава баските побеждават каталунците с 1:0 на "Сантяго Бернабеу" в Мадрид.

Еспаньол - АТЛЕТИК (БИЛБАО) 0:2
(1:1 в първия мач, общ резултат 1:3)
0:1 Ариц Адуриц (13), 0:2 Ечейта (42)