Кот д'Ивоар е новият шампион на Африка! „Слоновете” победиха драматично на финала Гана с 9:8 след дузпи. Редовното време и продълженията завършиха 0:0. В герой на мача се превърна вратарят Бубакар Бари, който спаси решителната дузпа, изпълнена от неговия колега Брима и сам вкара победната за крайното 9:8. 35-годишният страж на белгийския Локерен дори се контузи в началото на изпълнението на наказателните удари, но въпреки това прояви мъжество и пази до края.

Първото полувреме протече при предпазлива игра и на двата отбора, които се дебнеха за грешки. На два пъти гредата спаси „слоновете”. Атсу стори това в 24-ата минута след топовен шут, а в 36-ата Баба изведе Андре Айю по диагонала и халфът от малък ъгъл стреля, но също разтресе гредата.

И след почивката преобладаваше бавната игра и хаотични действия в атака. Двамата вратари Бари и Брима скучаеха през по-голямата част от времето. Така и завърши редовното време, а гол не падна и в двете продължения. Дойде и лотарията на дузпите. Кот д'Ивоар пропусна първите две дузпи. После обаче съперникът им направи същото и се стигна до инфарктен завършек.

Първи започнаха своите изпълнения ганайците и Мубарак беше точен. Новото попълнение на Манчестър Сити Вилфред Бони (Кот д'Ивоар) обаче уцели гредата. Джордан Айю вкара за 2:0, а резервата Гаджи Тало стреля покрай вратата. Драмата настъпи при изпълнението на Акуа. Вратарят Бари спаси изстрела му и остави интригата жива. Дие вкара за 1:2, Ачеампонг би покрай вратата. Думбия изравни – 2:2, последваха точни изпълнения на Андре Айю, Яя Туре, Менса, Калу, Агиеманг-Баду, Коло Туре, Афул, Канон, Баба, Байли, Бойе и Дейе.

Изредиха се всички полеви играчи и се наложи спорът да решават вратарите. Бари се хвърли в левия ъгъл и отрази шута на по-младия си колега, а после застана зад топката и хладнокръвно реализира за крайното 9:8, за да донесе титлата на Кот д'Ивоар.

За лидера на „слоновете” Яя Туре това беше трети финал, след като беше загубил предишните два. Кот д'Ивоар беше печелил Купата на Африка само веднъж в историята си – преди близо четвърт век (1992). Тогава на финала „слоновете” по ирония на съдбата отново срещнаха Гана и биха с 11:10 след дузпи (0:0). Кот д'Ивоар загуби финалите през 2006 и 2012 г. Треньорът на тима Ерве Ренар триумфира в турнира и преди 3 години, но тогава беше начело на Замбия.

Мачът беше по-специален и за селекционера на ганайците Аврам Грант. Той пое тима само месец преди старта на тутринар. С Портсмут и Челси 60-годишният специалист имаше три финала, но всичките загубени. Съдбата не му се усмихна и сега на стадиона в Бата.

Кот д`Ивоар - Гана 9:8 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията)

1_15.jpgКот д'Ивоар: Бари, Коло Туре, Тиене (116 - Калу), Ориер, Канон, Баили, Яя Туре, Серей Дие, Жервиньо (120+2 - Тало), Градел (67 - Думбия), Бони

1_23.jpgГана: Брима, Афул, Бойе, Менса, Баба, Мубарак, Акуа, А. Айю, Гиан (120+1 - Агиеманг-Баду), Апия (99 - Дж. Айю), Атсу (117 - Ачеампонг)