Гана се класира за финала за Купата на африканските нации. Черните звезди победиха домакина Екваториална Гвинея с 3:0 в полуфинален сблъсък на стадиона в Малабо. Ганайците, водени от бившия мениджър на Челси Аврам Грант, имаха почти пълно надмощие през цялото време и заслужено ликуваха.  В основата на успеха им бяха братя Аю. Джордан Аю откри в 42-ата минута от дузпа, отсъдена за спъване на Апия в наказателното поле от вратаря Овоно.

Вакасо Мубарак покачи секунди преди почивката след отличен пас на Атсу. Андре Аю четвърт час преди края оформи класиката. Десетина минути преди последния съдийски сигнал обаче на терена нахлуха фенове на домакините и реферът от Габон Отого-Кастане се принуди да извика сили на реда, за да овладеят ситуацията.

Играта беше подновена чак близо половин час след началото на инцидента. След като страстите на "Нуево естадио де Малабо“ се успокоиха, мачът беше доигран. В оставащите минуги нов гол така и не падна. Гана ще срещне в спор за титлата Кот д’Ивоар. "Слоновете" биха ДР Конго с 3:1 в първия полуфинал и в неделя излизат в директен сблъсък за трофея. Двубоят в Бата започва от 21.00 часа.  В събота по програма трябва да се играе малкия финал Екваториална Гвинея – ДР Конго, ако домакините не бъдат наказани.

Екваториална Гвинея - Гана 0:3
0:1 Джордан Аю (42-дузпа), 0:2 Вакасо Мубарак (45+1), 0:3 Андре Аю (75)

Екваториална Гвинея: Овоно, Руи, Дани Евиу (58 - Фабиани), Мбеле, Зарандона, Дуала, Белима, Нсуе, Сено, Салвадор (74 - Сипо)

Гана: Брима, Афул, Бойе, Менса, Баба, Мубарак (76 - Агиеманг-Баду), Акуа, А. Аю (82 - Ачеампонг), Дж. Аю, Айев, Апия, Атсу