"Ботев" (Пловдив) победи с 1:0 един от основните си конкуренти за място в първата шестица в "А" група Берое в контролна среща. Мачът се проведе пред близо 3000 зрители на базата на "канарчетата" в Коматево. Единственото попадение отбеляза Лъчезар Балтанов. Халфът се разписа в 34-ата минута след асистенция на Лазар Марин.

В контролата участие не взеха любимците на бултрасите Адам Стаховяк и Томас Иршак, както и защитникът Даниел Златков. БЛИЦ първи разкри, че триото е било отлъчено от първия отбор на "Ботев" и не е изключено в следващите дни да се стигне до раздялата им с клуба.

Двата отбора си разделиха преимуществото в отделните полувремена. В първото "канарчетата" стояха малко по-добре, а във второто беройци имаха доста повече положения, които обаче не успяха да реализират. Атаката на старозагорци поведе Жуниор Мапуку, след като Венцислав Христов бе продаден на Риека. Петър Хубчев започна с Благой Макенджиев на вратата. В дясната зона на защитата титуляр беше Пламен Тенев, а в ляво - Веселин Пенев. В средата си партнираха Иво Иванов и Владимир Зафиров. Игор Джоман и Георги Костадинов започнаха като опорни халфове. Антон Огнянов бе по десния фланг на атаката, а Салим Керкар – по левия. Елиаш игра като офанзивен халф зад Мапуку. През втората част Хубчев даде шанс за изява и на каращите проби Павел Петков и Мариус Папшис.

Литовецът Валдемар Боровский не взе участие в срещата, тъй като сутринта преди мача се наложи да се прибере в родината си заради семейни проблеми.

Треньорът на "Ботев" (Пловдив) Петър Пенчев започна с Михаил Иванов на вратата, Пламен Николов и Радослав Терзиев като двойка централни защитници, а Йордан Христов и Лазар Марин действаха в обичайните си позиции на крайни бранители. Пред отбраната титуляр бе Милен Гамаков, а зад изнесения в атака Цветелин Чунчуков стартираха Божидар Васев, Лъчезар Балтанов, Мариян Огнянов и капитанът Иван Цветков.

„Канарчетата” започнаха по-активно и още в 3-ата минута имаха възможност да открият. Божидар Васев проби отляво и центрира към Иван Цветков, който стреля от воле, но топката срещна тялото на защитник, след  което и Мариян Огнянов опита удар от въздуха, но встрани от целта. „Жълто-черните” наложиха териториално превъзходство, но трудно успяваха да намерят пролуки през добре подредения в половината си отбор на Берое. През първата част старозагорци само веднъж успяха да застрашат вратата на Михаил Иванов, когато стражът на „Ботев” спаси изстрел на Мапуку.

В 34-ата минута Балтанов вкара първия гол за „Ботев” за 2015 година. Добра работа за попадението свърши и Лазар Марин, който проби мощно по левия фланг и върна топката към съотборника си, Балтанов овладя и със завъртане и удар с левия крак изпрати топката неспасяемо в мрежата на Макенджиев за 1:0.

И второто полувреме започна с повече опасности пред вратата на Берое. В 51-ата минута Чунчуков получи добро подаване от Йордан Христов отдясно, засече с глава, но покрай целта. Десетина минути по-късно Балтанов стреля над гредата от далечна дистанция.

Берое създаде най-опасното си положение в 73-ата минута, когато Станислав Костов бе изведен сам срещу Михаил Иванов, но вратарят на „Ботев” реагира блестящо и спаси удара на бившето „канарче”. До края на срещата в двата състава бяха извършени поредица от смени, а опасностите пред двете врати бяха рядкост. При една от тях в 86-ата минута Християн Казаков стреля опасно от пряк свободен удар, но Макенджиев спаси, а след последния удар в мача, отново от фаул този път на Станислав Дрянов топката кацна върху напречната греда.

Така „Ботев” стартира с победа в контролните срещи от зимната подготовка. Берое пък записа загуба, след като в първата си проверка надви с 2:0 Верея.

"БОТЕВ" (Пд) - БЕРОЕ 1:0
1:0 Лъчезар Балтанов (34)

"БОТЕВ" (Пловдив): "Ботев" (Пловдив): 89. Михаил Иванов, 22. Пламен Николов (46 – 3. Роман Инез), 24. Лазар Марин, 18. Радослав Терзиев (46 – 2. Владимир Айтов), 11. Йордан Христов, 17. Лъчезар Балтанов (71 – 20. Серкан Юсеин), 38. Милен Гамаков (46 – 37. Росен Колев), 30. Божидар Васев (71 – 45. Наско Милев), 7. Мариян Огнянов (62 – 15. Християн Казаков), 23. Цветелин Чунчуков, 19. Иван Цветков (к) (46 – 95. Станислав Дрянов)
Tреньор: Петър Пенчев

БЕРОЕ:
22. Благой Макенджиев, 19. Пламен Тенев, 6. Иво Иванов (к) (56 – 5. Танко Дяков), 3. Владимир Зафиров (56 – 4. Аласан Н`Диайе), 28. Веселин Пенев (56 – 15. Георги Динков) – 27. Игор Джоман (59 – 18. Атанас Зехиров), 70. Георги Костадинов (59 – Павел Петков) – 7. Антон Огнянов (56 – Мариус Папшис), 21. Елиаш (56 – 8. Самир Аясс), 17. Салим Керкар (56 – 11. Крис Гади) – 30. Жуниор Мапуку (56 – 9. Станислав Костов)
Tреньор: Петър Хубчев

Следете с БЛИЦ: "А" група - трансфери и зимна подготовка