Рафаел Надал продължи в трети кръг на Аустрелиън Оупън след измъчена победа над №112 в света Тим Смичек (САЩ) с 6:2, 3:6, 6:7(2), 6:3, 7:5. Двубоят продължи пет сета и 4 часа и 14 минути.

Испанецът започна с два пробива за 3:1 и 6:2, с което спечели първия сет. Смичек проби още в първия гейм на втория сет. След това резултатът мина през 3:3, а американецът спечели три поредни гейма за 6:3.

В третия сет Смичек поведе с 2:0, а Надал проби за 4:3, с което обърна резултата в своя полза, а след това стигна и до 5:3. Смичек изравни до 5:5. Стигна се до тайбрек, в който американецът спечели и поведе с 2:1 сета.

В четвъртия сет Надал бе доста по-различен и спечели с 6:3, след като при 2:2 взе три поредни гейма до 5:2. В последния сет квалификантът Смичек поведе с 4-3 гейма. След това обаче Надал успя да пробие за 6:5. На свой сервис Надал дръпна с 40-0, след което пропусна 3 поредни мачпойнта. От четвъртата си възможност големият шампион приключи двубоя.

В спор за място на осминафиналите испанецът ще срещне Дуди Села, който днес пречупи Лукаш Росол със 7-6(2) 5-7 7-5 6-3.