ЯНУАРИ
СВЕТОВЕН ФУТБОЛ
* Португалската звезда на Реал (Мадрид) Кристиано Роналдо за втори път в кариерата си стана носител на „Златната топка“. Германката Надине Ангерер получи приза за най-добра футболистка за 2013 г. при жените. Краля на футбола Пеле стана първият носител на почетната „Златна топка“.

ТЕНИС
* Ли На спечели Аустрелиън Оупън, което беше втората й титла от Големия шлем. Китайката победи Доминика Цибулкова в два сета. Швейцарецът Станислав Вавринка триумфира при мъжете след успех над Рафаел Надал в четири сета и взе първата си титла от Шлема.

МОТОРНИ
2_1.jpg* Испанецът Нани Рома спечели легендарното състезание Рали Дакар за първи път в кариерата си. Сънародникът му Марк Кома триумфира при моторите, негова четвърта титла от надпреварата. Руският екипаж на Андрей Каргинов, Игор Девяткин и Андрей Мокеев с КАМАЗ спечели за първи път надпреварата при камионите.

ФИГУРНО ПЪРЗАЛЯНЕ
* Италианската танцова двойка Анна Капелини и Лука Ланоте спечели първата европейска титла в кариерата си на континенталното първенство в Будапеща. 15-годишната рускиня Юлия Липницкая спечели златото при жените. Хавиер Фернандес от Испания защити титлата си при мъжете. Татяна Волосожар и Максим Транков завършиха на първо място при състезателните двойки.

ФЕВРУАРИ
БАСКЕТБОЛ
* Играчите от НБА поставиха рекорд по резултатност в Мача на звездите, в който Изтока победи Запада със 163:155

ЛЕКА АТЛЕТИКА
* Етиопката Гензебе Дибаба в рамките на две седмици подобри световните рекорди на 1500, 3000 метра и 2 мили в зала.
* Легендарният рекорд на Сергей Бубка от 6,15 метра в овчарския скок беше подобрен от Рено Лавиени. Французинът счупи постижението на именития украинец с 1 сантиметър на състезание в Донецк.

ЗИМНИ СПОРТОВЕ
* Руският черноморски курорт Сочи при зимните олимпийски игри. Всички медалисти в различните спортове може да видите ТУК, а класирането по медали – ТУК.

МАРТ
* Манчестър Сити спечели Купата на Лигата на Англия след 38-годишна пауза.
* В края на март Байерн си осигури предсрочно 24-ата шампионска титла на Германия.

ВОЛЕЙБОЛ
* Руският Белогорие спечели Шампионската лига след успех с 3:1 над Халкбанк.

2_2.jpg* Американците Кайли Клемънс, Дейвид Вербург, Кинд Бътлър и Калвин Смит подобриха световния рекорд на 4х400 м на финала на дисциплината по време на световното първенство в зала в Сопот (Полша). Те финишираха за 3:02,13 минути и отнесоха предишния рекорд – също на САЩ 3:02,83 минути от 1999 г.

АЛПИЙСКИ СКИ
* Марсел Хиршер спечели третата си поредна световна купа по ски-алпийски дисциплини.

АПРИЛ
* ФИФА показа принципност и демонстрира, че не робува на грандовете. Световната централа удари сериозно по Барселона и наложи забрана на каталунците да взимат нови играчи за два трансферни периода заради нарушаване на правилата за привличане на играчи под 18-годишна възраст. Заради обжалване санкцията беше отложена до произнасянето на Спортния арбитражен съд в Лозана.
* Реал (Мадрид) спечели Кралската купа за 19-и път в историята си, след като на финала победи Барселона с 2:1.
* Цволе сензационно спечели Купата на Холандия след успех с 5:1 над Аякс на финала.
* Реал (Мадрид) и Атлетико (Мадрид) се класираха на финала на Шампионската лига. „Белият балет“ детронира Байерн, а „дюшекчиите“ отстраниха Челси.

БАСКЕТБОЛ
* Кевин Дюрант вкара повече от 25 точки в 41 поредни мача и подобри рекорда на Майкъл Джордан от 40 мача.
* Стив Неш излезе на трето място във вечната ранглиста по асистенции в НБА. Преди него са само Джон Стоктън и Джейсън Кид.

МАЙ
* Ювентус стана шампион на Италия за трета поредна година, а Наполи спечели Купата на страната. Манчестър Сити спечели надпреварата с Ливърпул за титлата в Англия. След като си гарантира титлата още през март, Байерн взе и Купата на Германия. Атлетико (Мадрид) стана шампион на Испания след 18-годишна пауза.
* Реал (Мадрид) стана европейски клубен шампион за десети път, след като на финала на Шампионската лига обърна Атлетико (Мадрид) за успеха с 4:1 след продължения.

БАСКЕТБОЛ
* Макаби (Тел Авив) спечели Евролигата, след като на финала победи Реал (Мадрид) с 98:86. Испанският Валенсия спечели втория по сила евротурнир, след като надви УНИКС (Казан).

ВОЛЕЙБОЛ
* Руските Белогорие и Динамо (Москва) спечелиха Световното клубно първенство съответно при мъжете и жените.

ХОКЕЙ НА ЛЕД
* Русия спечели световната титла след победа с 5:2 над Финландия на първенството в Беларус.

ЮНИ
БАСКЕТБОЛ
* Сан Антонио Спърс стана шампион на НБА, след като спечели с 4:1 финалната серия срещу Маями Хийт.

ТЕНИС
* Мария Шарапова спечели „Ролан Гарос“ за втори път в кариерата си, след като на финала победи Симона Халеп в три сета. Рафаел Надал взе титлата при мъжете за рекорден девети път след успех над Новак Джокович в четири сета.

КОЛОЕЗДЕНЕ
* Колумбиецът Наиро Кинтана постигна най-големият успех в кариерата си, спечелвайки Джиро д'Италия.

ШАХМАТ
* Световният шампион по класически шахмат Магнус Карлсен спечели световните титли на ускорен шах и на блиц шахмат.

2_4.jpg* Лос Анджелис Кингс спечели Купа Стенли за втори път в рамките на три години, след като спечели с 4:1 финалната серия срещу Ню Йорк Рейнджърс.

ЮЛИ
* Германия спечели четвъртата си световна титла след победа с 1:0 над Аржентина на финала след продължения. Хамес Родригес стана голмайстор на Мондиал 2014, ознаменувайки силното представяне на Колумбия.

ВОЛЕЙБОЛ
* САЩ спечели за втори път в историята си Световната лига след успех над Бразилия на финала.

ТЕНИС
* Петра Квитова триумфира за втори път в кариерата си на „Уимбълдън“, след като на финала се наложи над Южени Бушар в два сета. Ноле Джокович спечели титлата при мъжете за втори път след успех над Роджър Федерер в петсетов мач.

КОЛОЕЗДЕНЕ
* Винченцо Нибали спечели 101-ото издание на Тур дьо Франс. Той стана първият представител на Италия, който триумфира с титлата на престижното състезание от 1998-а г. Насам.

АВГУСТ
* ПСЖ, Цволе и Борусия (Дортмунд) спечелиха Суперкупите на Франция, Холандия и Германия.
* Реал (Мадрид) спечели Суперкупата на Европа след победа над Севиля с 2:0, но отстъпи на Атлетико (Мадрид) в сблъсъка за Суперкупата на Испания.
* Аржентинският Сан Лоренсо спечели Копа Либертадорес след триумф над парагвайския Насионал.

2_7.jpg* Ветеранката Джо Пейви направи истинско чудо на Европейското първенство по лека атлетика в Цюрих. 40-годишната британка спечели титлата на 10 000 метра.
* 39-годишната французойка Кристел Дюней спечели европейската титла в женския маратон на първенството в Цюрих.

СЕПТЕМВРИ
* Златан Ибрахимович вкара два гола за Швеция при успеха с 2:0 над Армения и стана най-резултатният футболист в историята на „тре крунур“. С 50 попадения той подобри рекорда на Свен Ридел от 49 гола, поставен преди 102 години.

БАСКЕТБОЛ
* САЩ спечели световната титла по баскетбол, след като на финала победи Сърбия със 129:92. Това беше втора поредна титла и пета в историята на американския баскетболен тим.

ВОЛЕЙБОЛ
* Полша спечели световната титла по волейбол за мъже след победа с 3:1 над Бразилия на финала.

ТЕНИС
2_5.jpg* Серина Уилямс спечели Ю Ес Оупън за трета поредна година след успех в два сета над Каролине Возняцки. Марин Чилич взе първата си титла от Големия шлем след победа над Кей Нишикори в три сета на финала на Ю Ес Оупън. Братята Боб и Майк Брайън спечелиха титлата на двойки за пети път, което пък се оказа трофей № 100 в кариерата им като дует.

КОЛОЕЗДЕНЕ
* Алберто Контадор спечели колоездачната обиколка на Испания. 31-годишният състезател това е трета титла от Вуелтата след 2008 и 2012 г.

ОКТОМВРИ
ВОЛЕЙБОЛ
* САЩ спечели световната титла по волейбол за жени след победа с 3:1 над Китай на финала.

МОТОРНИ
* Марк Маркес предсрочно защити световната си титла в Мото GP. До края на годината той подобри и рекорда на легендата Мик Дуън, записвайки 13 победи в рамките на един сезон.
* Естеве Рабат спечели шампионската титла в Мото 2.
* Кръг преди края Себастиан Ожие защити титлата си в WRC.

НОЕМВРИ
* Звездата на Барселона Лионел Меси стана най-резултатният футболист в историята на Примера дивисион. Аржентинецът вкара хеттрик при победата с 5:1 над Севиля и събра 253 гола, два повече от досегашния лидер в класацията Телмо Сара.
* Реал (Мадрид) се наложи с 2:1 над Малага и записа 16-а поредна победа във всички турнири, подобрявайки клубния си рекорд по този показател.

ТЕНИС
* Чехия спечели Фед Къп за трети път в последните четири години, а Швейцария за първи път в историята триумфира с Купа Дейвис. Новак Джокович спечели финалния за годината турнир на АТР в Лондон за четвърти път в кариерата си, а Серина Уилямс спечели женския вариант на този турнир в Сингапур. Германката Андреа Петкович триумфира на Турнира на шампионките в София.

МОТОРНИ
* Люис Хамилтън триумфира в Гран При на Абу Даби (последен старт за сезона) и спечели втората си шампионска титла във Формула 1.
* Алекс Маркес, по-малкият брат на световния шампион в Мото GP Марк Маркес, спечели титлата в Мото 3. Така за първи път в историята шампионските трофеи и в трите класа бяха спечелени от испанци.

2_6.jpgШАХМАТ
* Магнус Карлсен защити световната си титла в класическия шахмат, след като в спора за трофея победи Вишванатан Ананд с 6,5:4,5 точки.

ДЕКЕМВРИ
* Реал (Мадрид) завърши една много успешна година с триумф на Световното клубно първенство. Освен това „белият балет“ увеличи собствения си рекорд от поредни победи на 20 последователни успеха.
* Кристиано Роналдо, Лионел Меси и Мануел Нойер бяха обявени за финалисти в спора за „Златната топка“.