Литекс победи Пирин (Гоце Делчев) само с 3:1 в първия мач от 1/8-финалите за Купата на България. В Ловеч "оранжевите" почти през цялото време играха в половината на тима от Югозападната "В" група, но успяха да решат нещата в своя полза едва в последните минути. Защитникът Васил Божиков откри резултата, след което гостите изравниха чрез Христо Кирев. Накрая Данило Асприля и Армандо Ваюши от дузпа затвърдиха победата, която можеше да бъде още по-изразителна, ако не бяха половин дузината пропуски на играчите в оранжево.

Наставникът Красимир Балъков направи няколко промени в основния си състав, давайки шанс за изява на футболисти, които досега по-рядко играеха. На вратата застана Александър Конов, в защита се появиха Илия Миланов и Иван Горанов, а с плеймейкърските функции се нагърби опитният Петър Златинов. Със свежи сили пък атаката подсилиха младоците Милчо Ангелов и Кирил Десподов.

Двубоят започна с очакван натиск на домакините. В 8-ата минута Страхил Попов стреля от пряк свободен удар, но топката мина опасно покрай лявата греда. Малко след това Иван Горанов направи хубав пробив по левия фланг и нахлу в наказателното поле, но бе спрян, а съдията Мартин Стоименов не уважи претенциите за дузпа на "оранжевите". В 17-ата минута Десподов се отскубна отдясно и се разписа, но страничният съдия маркира засада. В 27-ата Десподов отново проби в своята зона и опита с прехвърлящ удар да се разпише, но топката мина над напречната греда.

В 35-ата логичното се случи и Литекс поведе в резултата. След центриране от фаул на Ваюши, бранителят Васил Божиков се извиси в наказателното поле и с глава вкара за 1:0. Веднага след почивката ловчанлии бяха близо до отбелязване на нов гол. Никола Колев открадна топката и напредна сам срещу вратаря Костадин Янев, но нацели десния страничен стълб. В 57-ата минута при една от редките си атаки гостите успяха да изравнят. Румен Лапантов проби отдясно и пусна прострелно към Христо Кирев, който отблизо засече топката за 1:1.

Балъков засили нападателната мощ с колумбийците Джордан и Асприля. Пропуските пред вратата на Пирин (ГД) започнаха да се редуват един след друг. Последните десетина минути Литекс натика противника си в наказателното му поле и реши нещата в своя полза. В 82-ата след разбъркване Данило Асприля се оказа най-съобразителен и отблизо вкара за 2:1. В 85-ата ловчанлии получиха право да изпълнят дузпа, а от бялата точка Армандо Ваюши не сбърка и хладнокръвно вкара за 3:1.

Малко преди края и Джордан отбеляза, но попадението не беше зачетено заради засада и срещата приключи 3:1 за Литекс.

Maчът по минути - ТУК!

ЛИТЕКС - ПИРИН (Гоце Делчев) 3:1
1:0 Васил Божиков (35), 1:1 Христо Кирев (57), 2:1 Данило Асприля (82), 3:1 Армандо Ваюши (85-дузпа)

ЛИТЕКС: 12.Александър Конов, 16.Страхил Попов, 13.Васил Божиков topka.jpg , 18.Илия Миланов, 23.Иван Горанов, 93.Петрус Бумал, 88.Никола Колев (76 smqna.jpg 15.Кристиян Малинов), 24.Петър Златинов (58 smqna.jpg 70.Данило Асприля topka.jpg), 14.Армандо Ваюши topka.jpg, 73.Милчо Ангелов (46 smqna.jpg 9.Уилмар Джордан), 99.Кирил Десподов
Резерви: 31.Винисиус Баривиейра, 4.Пламен Гълъбов, 6.Джаксън Менди, 19.Румен Руменов, 15.Кристиян Малинов, 70.Данило Асприля, 9.Уилмар Джордан
Треньор: Красимир Балъков

ПИРИН (ГД): 33.Костадин Янев, 23.Мурат Ибраим, 14.Георги Самокишев, 21.Борис Боянчев, 30.Иван Спахиев, 4.Алиш Кальонски, 18.Румен Лапантов jalt.jpg, 7.Мариян Ловков, 15.Христо Кирев topka.jpg , 25.Радослав Моллов, 11.Благой Пасков
Резерви: 59.Николай Шоколаров, 26.Ибраим Мехремски, 16.Иван Макриев, 10.Мартин Газиев, 6.Ибрахим Алим, 9.Георги Златков
Tреньор: Йордан Боздански