Литекс спечели с 4:2 домакинството си на Локомотив (София) от 13-ия кръг. Успехът след голеадата на Градския стадион в Ловеч изкачи "оранжевите" в Топ 3, докато "железничарите" се свлякоха на седмото място във временното класиране. Ловчанлии събраха 22 точки, с колкото е и вторият Лудогорец.

Победата за селекцията на Красимир Балъков над Локо (Сф) дойде след 2 гола на Данило Асприля и по един на Васил Божиков и Армандо Ваюши от дузпа. Точни за "железничарите" бяха Том в 24-ата и резервата Преслав Йорданов в 64-ата. Появилият се на смяна за гостите нападател намали до 2:3, след което можеше да отбележи за 3:3, но озовал се сам срещу Винисиус Баривиейра, шутира слабо и право в тялото му. Добри възможности за "железничарите" пропиляха още Владислав Романов и Александър Бранеков, след което Асприля реализира за 4:2 и отказа гостите.

По този начин Литекс отмъсти на съперника за загубата с 0:2 във 2-ия кръг в столицата.

За мача днес треньорът на ловчанлии Красимир Балъков върна сред титулярите Армандо Ваюши, както и направи още няколко промени в сравнение поражението с 0:2 от ЦСКА в миналия кръг.

Колегата му от Локо (Сф) Димитър Васев не можа да разчита на Ламжед Шехуди. По-рано днес БЛИЦ разкри, че тунизийският нападател дори не е в групата за гостуването в Ловеч, тъй като се е контузил в навечерието на мача.

Домакините започнаха вихрено и още в 7-ата минута поведоха в резултата. Васил Божиков този път вкара в правилната врата и даде преднина на Литекс. Данило Асприля се измъкна от Камен Хаджиев отдясно и почти от аутлинията центрира към точката на дузпата, където никой от съотборниците не успя да засече, след което топката стигна до Божиков, който от 20-ина метра стреля от движение, получи се рикошет и кълбото попадна в долния ляв ъгъл на Божидар Митрев - 1:0.

В 17-ата минута съдията Станислав Ставров даде дузпа за Литекс, тъй като Марко Ранджелович задържа Джордан и го свали на земята. От бялата точка се разписа Армандо Ваюши за 2:0. "Железничарите" бързо намалиха. В 24-ата Том отбеляза с глава след като Винисиус Баривиейра боксира слабо топката, която се насочи към бразилеца и той се възползва по отличен начин - 2:1.

Още до почивката Литекс отново дръпна с 2 гола. В 38-ата минута Асприля се разписа след страхотна акция на Ваюши. Албанецът получи отляво, тръгна към центъра и пусна пас като по конец между слисаните бранители на Локо (Сф), Асприля вече беше набрал скорост и само чукна топката покрай Митрев, за да я прати в долния му ляв ъгъл за 3:1.

След почивката играта беше равностойна, а "железничарите" успяха да намалят до 2:3 в 64-ата минута. Том пробва удар от почти 40 метра, слабото му изпълнение обаче се превърна в подаване към появилия се по-рано на смяна Преслав Йорданов, който беше изпуснат от Менди и Пламен Гълъбов, след което стреля покрай безпомощния Баривиейра.

Само 120 секунди след това Преслав Йорданов направи фрапантен пропуск, озовал се сам срещу стража на Литекс. Нападателят на гостите би слабо и право в тялото на стража, лишавайки Локо (Сф) от изравняването. В 78-ата Владислав Романов пък беше близо до гол след атрактивен ножичен удар, а в 88-ата дойде ред и на капитана Александър Бранеков да пропусне, след което Асприля вкара второто си попадение в двубоя и реши спора. Колумбийският голмайстор беше изведен от Кристиян Малинов и отново наказа Митрев - 4:2.

Мачът по минути - ТУК!

ЛИТЕКС - ЛОКО (Сф) 4:2
1:0 Васил Божиков (7), 2:0 Армандо Ваюши (17-дузпа), 2:1 Том (24), 3:1 Данило Асприля (38), 3:2 Преслав Йорданов (64), 4:2 Данило Асприля (89)

ЛИТЕКС: 31.Винисиус Баривиейра, 13.Васил Божиков jalt.jpg topka.jpg (90 smqna.jpg 18.Илия Миланов), 6.Джаксън Менди, 4.Пламен Гълъбов, 16.Страхил Попов, 19.Румен Руменов (72 smqna.jpg 99.Кирил Десподов), 93.Петрус Бумал, 15.Кристиан Малинов, 14.Армандо Ваюши topka.jpg (83 smqna.jpg 88.Никола Колев), 70.Данило Асприля topka.jpg topka.jpg ,  9.Уилмар Джордан
Резерви: 12.Александър Конов, 23.Иван Горанов, 18.Илия Миланов, 88.Никола Колев, 24.Петър Златинов, 73.Милчо Ангелов, 99.Кирил Десподов
Треньор: Красимир Балъков

ЛОКО (Сф): 1.Божидар Митрев, 16.Камен Хаджиев jalt.jpg (46  smqna.jpg 9.Преслав Йорданов topka.jpg), 5.Марко Ранджелович (90+2 smqna.jpg 77.Йордан Тодоров), 6.Александър Бранеков, 69.Елтон Дош Рейш, 26.Иво Иванов (84 smqna.jpg 88.Петър Димитров), 47.Антонио Ливраменто, 8.Румен Трифонов, 33.Том topka.jpg , 11.Владислав Романов, 7.Даниел Генов
Резерви: 84.Валентин Галев, 77.Йордан Тодоров, 21.Даниел Гаджев, 14.Даниел Васев, 23.Александър Манолов, 88.Петър Димитров, 9.Преслав Йорданов
Треньор: Димитър Васев