Лудогорец постигна първа историческа победа за българския клубен футбол в групите на Шампионската лига. Тимът надви Базел с 1:0 с гол в 92-ата минута на Йордан Минев. Отново попадение в добавеното време в мач на Лудогорец в Европа, което стана запазена мярка за драматизъм. Само за три години участие в турнирите почти всеки втори мач на "зелените" се превръща в изключително драматичен. Голове в последните минути и добавеното време, червени картони, обрати и дузпи са част от срещите на Лудогорец.

Първите два мача са през лятото на 2012 година, когато Лудогорец все още без грам опит в Европа, отпадна от Динамо (Загреб). И в двата мача хърватите вкараха голове в добавеното време. Особено напечен бе реваншът, когато Лудогорец бе на секунди от продължаване напред, но Домагой Вида ги посече с гол в 98-ата минута.

На следващата година Слован Братислава вкара гол на Лудогорец отново в добавеното време. Българският тим обаче продължи след победа в реванша. В третия квалификационен кръг драматичните мачове продължиха. Въпреки че нямаше голове в последните минути с Партизан, Лудогорец трябваше да обръща първия мач в Раздград от 0:1 до 2:1. Тимът стигна до плейофите, където игра с Базел. В първия мач Лудогорец загуби с 2:4 в София, но двубоят мина през няколко обрата, като българите повеждаха два пъти в резултата.

През пролетта двубоят с Лацио (3:3) също бе изпълнен с драматични моменти. Италианците поведоха с 2:0, разградчани изравниха до 2:2, противникът отново поведе, но Кишада изравни за 3:3, с което класира отбора за осминафиналите. В тази фаза Лудогорец загуби първия мач срещу Валенсия с 0:3, но Безяк изпусна дузпа при 0:1 в 23-ата минута, когато гостите получиха и червен картон.

Стигаме до двубоите този сезон. В третия квалификационен кръг Лудогорец отстрани Партизан след 0:0 в Разград и 2:2 в Белград. На двубоя в сръбската столица българският тим поведе с 2:0, но допусна изравняване до 2:2 и треперене накрая. После дойдоха двубоите със Стяуа. Всички помнят незабравимата среща в София, на която първо Вандерсон изравни в 90-ата минута, изгониха Владислав Стоянов в продълженията, а Козмин Моци се превърна в герой, вкарвайки една дузпа и спасявайки две на противника. В групите на турнира и трите мача досега са изпълнени с драматизъм. Срещу Ливърпул всичко се случи накрая. Лудогорец изравни в добавеното време, а Стивън Джерард вкара от дузпа след това. Срещу Реал (Мадрид) имаше две дузпи, едната спасена от Владислав Стоянов. И така стигаме до историческата победа срещу Базел с гола в последните секунди на Йордан Минев./БЛИЦ

Сезон 2012/13
Шампионска лига, Втори квалификационен кръг
Лудогорец - Динамо (Загреб) 1:1
(Динамо изравнява в 90+3 минута)

Динамо (Загреб) - Лудогорец 3:2
(Динамо Загреб печели с гол в 98-ата минута)

Лудогорец - Лацио 3:3
0:1 Кейта Балде (1), 0:2 Браян Переа (54), 1:2 Роман Безяк (67), 2:2 Христо Златински (78), 2:3 Мирослав Клозе (82), 3:3 Жуниор Кишада (88)

1/8-финал, първи мач
Лудогорец - Валенсия 0:3
(Безяк изпусна дузпа при 0:1 в 23-ата минута, когато гостите получиха и червен картон)

Сезон 2014/15
Шампионска лига, Трети квалификационен кръг
Партизан - Лудогорец 2:2
(Марселиньо вкара два гола в 19-ата и 21-ата минути, Партизан изравни, а още от 41-ата минута сърбите играха с човек по-малко)

Плейоф
Лудогорец - Стяуа 1:0, 6:5 след дузпи

(Вандерсон изравни в 90-ата минута, в 118-ата Владислав Стоянов получи червен картон, а при дузпите се наложи Козмин Моци да застане на вратата. Румънският защитник първо вкара една и спаси две дузпи, за да вкара тима в групите на Шампионската лига)

Групи
Ливърпул - Лудогорец 2:1

1:0 Марио Балотели (82), 1:1 Даниел Абало (90+1), 2:1 Стивън Джерард (90+3-дузпа)

Лудогорец - Реал Мадрид 1:2
1:0 Марселиньо (6), 1:1 Кристиано Роналдо (25-дузпа), 1:2 Карим Бензема (77)

Лудогорец - Базел 1:0
1:0 Йордан Минев (90+2)