Барселона победи Аякс с 3:1 в дербито от група F на Шампионската лига. По този начин каталунците натрупаха самочувствие преди предстоящото Ел Класико в Примера дивисион. Именно с оглед на дербито срещу Реал (Мадрид) мегазвездата на домакините Лео Меси беше сменен в 66-ата минута, за да получи почивка.

Тимът на Луис Енрике започна агресивно и поведе още в 7-ата минута. Тогава Неймар се възползва от перфектно отиграване на Меси и откри резултата - 1:0. Това беше десети гол за бразилеца в десетте му официални срещи, като цели пет асистенции от тези попадения дойдоха именно от аржентинския му съотборник.

В 24-ата минута Андрес Иниеста пусна остър и точен пас в наказателното поле, където Меси стреля силно в тялото на вратаря Силесен, но топката бавно пресече голлинията за 2:0. Това беше попадение № 69 за Лео в Шампионската лига. С това той се изравни с Кристиано Роналдо и вече е само на два гола от рекорда на Раул. Само 5 минути по-късно Педро можеше да направи преднината на Барса класическа, но шутът му тресна гредата.

Към края на мача гостите погледнаха по-смело към вратата на съперника. В 88-ата Ел Гази се възползва от гаф на отбраната на каталунците и отблизо намали на 2:1. В 4-ата минута на добавеното време резервата Сандро Рамирес фиксира крайното 3:1 след атрактивна намеса. Аякс няма победа като гост в Шампионската лига вече 9 поредни мача. За последно тимът надви при гостуване през октомври 2011 година, когато победи Динамо (Загреб). Балансът на Аякс на испанска земя е 5 победи, 2 равенства и 10 загуби. Барселона няма загуба у дома срещу холандски отбори (баланс: 5 победи и 3 равенства). Каталунците имат само една загуба в последните си 29 мача у дома в Шампионската лига.

1:0 Неймар (7), 2:0 Лионел Меси (24), 2:1 Анвар Ел Гази (88), 3:1 Сандро Рамирес (90+4)

Барселона, „Камп Ноу“
Съдия: Уилям Колъм (Шотландия)

Барселона: 1.Тер Щеген, 22.Дани Алвеш, 3.Пике, 18.Жорди Алба, 15.Бартра, 14.Масчерано, 8.Иниеста (76 - 12.Рафиня), 4.Ракитич, 10.Меси (66 - 31.Мунир), 7.Педро , 11.Неймар (62 - 29.Сандро Рамирес)

Аякс: 22.Силесен, 4.Мойсандер, 26.Виргевер, 3.Фелтман , 2.Ван Рейн , 32.Зимлинг (56 - 12.Ридевалд ), 20.Ласе Шьоне, 16.Андерсен, 10.Клаасен, 9.Сигторсон (73 - 21.Ел Гази), 11.Кишна (46 - 19.Милик)