Българският национален отбор по волейбол за жени загуби от САЩ с 0:3 (17:25, 19:25, 16:25) във втория си мач от Група „F“ на световното първенство в Италия. Това е първа загуба за България от този съперник в исторически план, след като в предните две срещи волейболистките ни са печелили срещу американските на световно първенство - 3:1 (1956 г.) и 3:0 (1998).

Най-резултатна за България бе Емилия Николова с 13 точки, а за американките Кели Мърфи се отчете с 16 пункта.

Американките продължават да нямат загуба на Мондиала, докато българските волейболистки трябва да се борят за по-предно място в последните си два мача след паузата от един ден утре. В събота и неделя отново в Модена България ще играе с Холандия и Казахстан.

Селекционерът Владимир Кузюткин започна без капитанката Страшимира Филипова, като в центъра заложи на Цветелина Заркова и Нася Димитрова. Като разпределителка стартира Диана Ненова, а по диагонала - Емилия Николова. В посрещане изненади нямаше и Елица Василева и Добриана Рабаджиева бяха в състава. Като либеро действаше Мария Филипова.

Американките показаха класата си още в самото начало и безпроблемно спечелиха убедително първите два гейма. Едва в третата част българките успяха да играят равностойно до 8:8, но след това постепенно американките отново дръпнаха в резултата и триумфираха с чиста победа.

България – САЩ 0:3 (17:25, 19:25, 16:25)

БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Добриана Рабаджиева 8, Цветелина Заркова 1, Нася Димитрова 6, Елица Василева 8, Емилия Николова 13 - Мария Филипова-либеро (Лора Китипова, Христина Русева, Елена Колева 1, Ивелина Монова-либеро)
Треньор: Владимир Кузюткин
САЩ: Алиша Глас 2, Кели Мърфи 16, Кимбърли Хил 14, Фолюк Акинрадево 4, Келси Робинсън 9, Тетори Диксън 7 - Кайла Бануорт-либеро (Къртни Тимпсън 1, Никол Фосет 6, Рейчъл Адамс)
Треньор: Карч Кирали.