Женският волейболен отбор на България записа втора поредна загуба на Световното първенство в Италия. Загубихме в Триест от Сърбия с 2:3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:18, 12:15).

Вчера отстъпихме и на изключително силния тим на Бразилия с 0:3 (19:25,22:25, 16:25) в мач от група “В”. Регламентът на турнира предвижда първите четири отбора от всяка от четирите групи да продължат във втори кръг.

Все пак нашитите момичета спечелиха една точка, която е първа за тях на Мондиала. Селекционерът Владимир Кузюткин направи една съществена промяна в сравнение със сблъсъка срещу бразилките. Руснакът заложи на опитната Диана Ненова като разпределител вместо на Лора Китипова.

Първият гейм започна отлично за нас, след като поведохме със 7:3. След това обаче последваха три непредизвикани грешки след сервиси на Милена Рашич и Сърбия обърна резултата до 7:8. Въпреки че при втората техническа пауза водехме с две точки, сръбкините успяха да вземат гейма след 25:19. Отстъпвахме най-вече в блокадата, като за цял гейм не записахме нито една точка на този елемент.

Вторият гейм започна кошмарно, след като Сърбия поведе с 3:0, за да увеличи аванса си до стряскащото 13:5. При 20:15 обаче настъпи рязка промяна, като на терена се появи и опитната Елена Колева. Българските волейболистки успяха да изравнят след хубава серия от начален удар на Доби Рабаджиева, а при първия геймбол Елена Колева (80 % в нападение!) донесе изравнителната точка след трудна атака през блокадата на Сърбия.

В третата част само липса на концентрация в ключовите моменти попречи на българските волейболистки да го спечелят и да поведат с 2:1, пише bgvolleyball.com. Вместо това Сърбия го спечели с 25:19 и отново взе аванс в мача. След това обаче българските националки взеха своето и вкараха мача в тайбрек след 25:18. Така те си осигуриха минимум точка на Мондиала.

В тайбрека Сърбия дръпна с 10:7, но след това българските момичета бяха близо до обрат. До това обаче не се стигна и Репрезентацията спечели битката. С 31 точки се отличи Бранкица Михайлович (4 блокади, 1 ас), а 26 добави Тияна Бошкович (4 блокади). За България Елица Василева реализира 23 точки (3 блокади, 1 ас).

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:19, 23:25, 25:19, 18:25, 15:12)

Сърбия: Мая Огниенович, Тияна Бошкович, Бранкица Михайлович, Брижитка Молнар, Наташа Кръсманович, Милена Рашич - Силвия Попович-либеро
Селекционер: Зоран Терзич

България: Диана Ненова, Емилия Николова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева, Страшимира Филипова, Цветелина Заркова - Мария Филипова-либеро
Селекционер: Владимир Кузюткин