Полша спечели световната титла по волейбол при мъжете. На финала "Дружина полска" победи Бразилия с 3:1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22).

Това е втора титла за домакините на Мондиала след тази от 1974 г. По този начин поляците прекъснаха хегемонията на Селесао.
Бразилците имаха три поредни триумфа (2002, 2006 и 2010) в Аржентина, Япония и Италия.

Днешният финал беше повторение на този преди осем години в Япония, когато Бразилия се наложи над Полша. Тогава пък България остана на трето място.

Първият гейм премина при пълно надмощие на бразилците и приключи бързо - 25:18.

След това обаче на игрището излезе сякаш преобразен тимът на домакините и поведе с 17:11. Пасивът изглеждаше непосилен за заличаване от бразилците, но тогава на сервис застана капитанът на Селесао Бруно Резенде. Синът на треньора затрудни сериозно посрещането на Полша и доведе резултата до изравняване - 18:18. Домакините все пак се мобилизираха, след като селекционерът Стефан Антига пусна и по-опитния разпределител Павел Загумни, и не изпуснаха изцяло контрола в гейма, за да стигнат до 25:22 и изравнят резултата.

Полските атаки станаха много по-разнообразни и третата част беше спечелена с 25:23. В четвъртия гейм над всички беше откритието на Мондиала Матеуш Мика, който показа защо Бартош Курек е бил оставен извън състава. Бразилците изобщо нямаха намерение да се предават, а драмата стана пълна, когато те дръпнаха с 20:17 след силно включване на резервата Фелипе Фонтелес. След това обаче последва нова порция грешки в тима на Бернардо Резенде и домакините изтръгнаха частта след 25:22, а с това грабнаха и крайната победа с 3:1 гейма.

Играч на мача беше Матеуш Мика, който завърши с 22 точки (1 блокада, 2 аса). Уолъс де Соуса (1 блокада) беше най-резултатен за бразилците с 18 точки, колкото има и Рикардо Лукарели.

БРАЗИЛИЯ - ПОЛША 1:3 (25:18, 22:25, 23:25, 22:25)