Барселона стартира пестеливо участието си в Шампионската лига този сезон, след като надви АПОЕЛ (Никозия) с минималното 1:0 в първия си мач от група „F”. На терена за кипърския първенец беше бившият играч на ЦСКА Килиън Шеридън, който не успя да се разпише. Шави записа своя 142-и мач в турнира и задмина легендите на Реал (Мадрид) Раул и Икер Касияс, както и легендата на Манчестър Юнайтед Райън Гигс, които имат по 141 срещи.

Успешен дебют на вратата на катлунците направи германският страж Марк-Андре тер Щеген, който направи решителни намеси в края на мача и не допусна попадения. Единственото и победно попадение за играчите на Луис Енрике вкара Жерар Пике с глава в 28-ата минута след центриране от фаул на Лионел Меси.

Домакините можеха да запишат далеч по-изразителен успех, но Меси, Неймар и компания направиха куп аристократични пропуски. В последната 90-а минута беше и най-чистата ситуация на сметката на АПОЕЛ, след като Густаво Мандука стреля опасно от границите на наказателното поле, но Тер Щеген спаси.
 1:0 Жерар Пике (28)

Барселона, „Камп Ноу“
Съдия: Дениз Айтекин (Германия)

Барселона: 1.Тер Щеген, 22.Дани Алвеш, 21.Адриано Корея, 3.Пике, 15.Бартра, 6.Шави (61 - 8.Иниеста), 20.Серхи Роберто (79 - 12.Рафиня), 26.Серхи Сампер, 10.Меси, 11.Неймар, 31.Мунир (69 - 29.Сандро Рамирес)

АПОЕЛ (Никозия): 78.Урко Пардо, 5.Карлао, 28.Марио Серджо, 3.Гилерме, 15.Антониадес , 26.Нуно Мораиш, 46.Алонефтис, 8.Тиаго Гомеш (61 - 21.Мандука), 16.Винисиус , 30.Де Винсенти (79 - 10.Хараламбидис), 9.Килиан Шеридан (75 - 79.Джебур)