Баскетболистите на САЩ защитиха световната си титла по баскетбол, след като разбиха Сърбия с 37 точки разлика - 129:92 на финала на шампионата на планетата в Испания. Така „янките” спечелиха трофея за втори пореден път и общо пети в историята след 1954, 1986, 1994 и 2010 година.

Американците дори бяха близо до най-доброто си постижение от 137 точки, реализирани срещу Русия на световното първенство в Канада през 1994 година. Те стават първият отбор, който става световен шампион, печелил всеки един от мачовете си с поне 20 точки разлика.

Кайри Ървинг записа 26 точки, след като бе перфектен от тройката, Джеймс Хардън добави 23, а единствено Дерик Роуз не успя да се разпише от шампионите. Общо осем от баскетболистите на Майк Кжижевски имаха двуцифрен актив от точки.

С по 18 точки за Сърбия завършиха Никола Калинич и Неманя Биелица. Богдан Богданович реализира 15, а Милош Теодосич добави 10 точки и 7 асисистенции.

Звездният миг на сърбите бе в първите няколко минути на срещата, когато те поведоха с 12:5 и след това с 15:9. „Янките” обаче отвърнаха светкавично със серия от 13:0 точки и обърнаха нещата до 22:15 в своя полза, а след първите 10 минути водеха с 35:21.

Американците продължиха да изнасят лекция на съперника си и увеличиха аванса си през втората част до 21 точки при 50:29. Хардън и Къри нижеха кош след кош от зоната за три точки и на почивката резултатът бе 67:41, след като Неманя Биелица реализира три точки с финалната сирена.

Балканците нямаха никакви шансове да противодействат на убийствената мощ на САЩ и в края на третата част американците вече бяха преминали границата от 100 точки, водейки със 105:67. Разликата скочи до 40 точки през последната четвърт при 117:77, а 4.37 минути преди финалната сирена „янките” бяха реализирали 120 точки. Все пак сърбите доиграха мача с високо вдигнати глави, а крайният резултат бе фиксиран на 129:92.