Световният шампион по баскетбол САЩ ще защитава титлата си, след като се класира за финала на Мондиал 2014. Американският отбор не остави шанс на Литва в полуфиналния сблъсък и спечели по категоричен начин - с 96:68. За балтийците остава утехата, че все пак могат да си тръгнат от Испания с медал, ако се преборят за бронза в малкия финал. Съперник на Щатите във финала ще бъде Сърбия или Франция, които ще играят във втория полуфинал в петък. САЩ спечели и четирите части. На почивката резултатът бе 43:35. Американците нанесоха убийствен удар в началните минути на второто полувреме и буквално приспаха съперника със серия от 10-0 за 53:35. Литовците така и не намериха сили да се върнат в мача, а след 30 минути янките бяха напред със 76:49. Отборът на Майк Кжижевски обаче даде жертва, след като Руди Гей напусна терена с контузия в заключителните секунди на третия период. В заключителните 10 минути единствената въпросителна бе дали шампионите ще достигнат кота "100". В крайна сметка това не се случи, а крайният изход от срещата бе 96:68.

САЩ - ЛИТВА 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19)