Бразилия победи България с 3-0 (25:15, 25:21, 25:21) в първа среща от втората групова фаза на Световното първенство по волейбол в Полша. Световният шампион се възползва от слабостите ни в защита, породени и от липсата на контузения център Виктор Йосифов, и записа пета поредна победа в срещите с нашите.

България изигра кошмарен първи гейм, а подобрение в играта и повдигане на духа на нашите се видя в следващите два гейма. За отбелязване в днешния двубой е слабата игра на звездата на България Цветан Соколов, който не успя да намери себе си тази вечер в Катовице. "Селесао" запази аванса си в групата и заедно с Русия са фаворити за първите две места. за България остава възможността да измести Германия от третото място и да се промъкне до топ 6 на Световното.

Важният мач, който може да ни даде сериозни шансове или да ни отпише от борбата, е утре от 21:25 часа, а след него на нашите им предстоят още два мача с Куба (13 септември) и Финландия (14 септември), докато резултатите срещу Русия (2:3), Канада (2:3) и Китай (3:0) се запазват от миналата фаза на турнира.

Първият гейм не започна добре за нашите и Бразилия дръпна с 5:0 в началото, а първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за "селесао". България така и не намираше играта си, а Пламен Константинов опита да промени това с прекъсване при 11:4. Разликата от 7 точки се запази и до второто техническо прекъсване - 16:9 за Бразилия. "Селесао" увеличи аванса си на 11 точки за 21:10. Краят дойде при 25:15. В тима ни пролича липсата на Виктор Йосифов, което даде отражение в играта ни на блок.

България започна добре втория гейм и поведе при 3:2, но посрещането ни отново не даваше нужния резултат. Бразилия успя да се възползва от слабостите на тима ни и имаше аванс от 8:6 при първото техническо прекъсване. Българите успяха да изравнят за 9:9 и да поведат за 11:10 благодарение на силен начален удар. "Селесао" си върна водачеството и при 14:12 Пламен Константинов взе прекъсване. Неубедителният до момента Цветан Соколов застана на сервис при 15:13, но прати топката в аут - техническо прекъсване при 16:13 за Бразилия. Интригата в гейма се върна при 21:19, но бразилците отново бяха на ниво и при сервис, и при блок за 23:29. Пламен Константинов отново поиска прекъсване, за да даде наставления на тима си но до обрат не се стигна - 25:21.

Нашите поведоха с 3:1 в началото на третия гейм, но поредна грешка на Соколов от сервис, ас на Лукас и аут на Скримов доведоха резултата до 5:4 в полза на бразилците. Серия от силни сервиси на Тодор Скримов върна авансът на нашите - 7:5, а първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за българите. Устремът на нашите продължи за 11:7, при което треньорът на Бразилия Бернардо Резенде поиска таймаут. "Селесао" стопи разликата до 16:14, при което дойде второто техническо прекъсване. Равенство в точките дойде при 17:17. Бразилците поведоха за 20:19, а при 23:21 за съперника Пламен Константинов направи последен опит да подобри играта ни и да избегне загубата. Топка в аут на Скримов и блок аут сложиха точка на спора за 25:21.